Chcesz żyć długo? Postaraj się o dziecko

Jeśli nie masz dzieci, prawdopodobnie będziesz żyć krócej niż szczęśliwi rodzice. Potwierdzają to najnowsze badania opublikowane na łamach pisma „Journal of Epidemiology and Community Health".

O związku miedzy bezdzietnością a wcześniejszą śmiercią mówią badania, w jakich uczestniczyło około 21 tys. par. Analizie poddano życie kobiet i mężczyzn, które zgłosiły się wcześniej na terapię in vitro. Badania trwały przez 11 lat - w tym czasie zmarło 316 osób (96 kobiet i 220 mężczyzn).

Bezdzietność a długość życia

Z przeprowadzonych przez Duńczyków z Aarhus University badań wynika, że bezdzietne kobiety umierały 4 razy częściej niż panie, które zostały matkami (z kolei bezdzietni mężczyźni umierali 2 razy częściej niż przyszli ojcowie). Przyczynami śmierci były choroby układu krążenia, nowotwory i wypadki. Jak mówią psycholodzy, większa śmiertelność wśród osób bezdzietnych związana być też może z brakiem wsparcia od rodziny i tym samym mniejszą motywacją do życia.

Choć naukowcy nie mają stuprocentowej pewności co do tego, na czym polega zależność miedzy dłuższym życiem a posiadaniem potomstwa, nie wykluczają, że ma to związek z wymuszonym przez dziecko zdrowszym trybem życia. Rodzice rzadziej bowiem korzystają z używek, mają więcej ruchu i cechują się… większą przezornością na drodze, co z kolei zmniejsza ryzyko wypadków. Stąd płynie wniosek, że bycie rodzicem służy nie tylko dobremu samopoczuciu, ale i dłuższemu zachowaniu zdrowia.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Sprawdź: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA