Chęć rywalizacji może prowadzić do zaburzeń odżywania

Osoby lubiące rywalizację są narażone na zaburzenia odżywania. Obsesyjna chęć rywalizacji przekłada się na nadmierną troskę o wagę, co w efekcie może powodować anoreksję lub bulimię.
 

Lubisz rywalizować ? Uważaj na anoreksję 

Norman Li z Singapore Management University przeprowadził eksperyment z grupą 841 ochotników. Podczas badania uczestnicy oglądali zdjęcia modeli i modelek wraz z opisami ich charakterów. Część została opisana, jako "gotowi walczyć o wygraną". Wszyscy ważyli mniej więcej tyle samo, a badani ocenili modeli jako podobnych pod względem atrakcyjności.

Zdjęcia osób „gotowych walczyć o wygraną” tej samej płci powodowały u badanych heteroseksualnych kobiet oraz gejów chęć przejścia na dietę oraz poczucie niezadowolenia ze swojej sylwetki. Nie zaobserwowano takiego mechanizmu u heteroseksualnych mężczyzn oraz lesbijek. Naukowcy stwierdzili, że zachowanie kobiet może wynikać z ewolucyjnych mechanizmów, czyli chęci zwrócenia na siebie uwagi mężczyzn poprzez pokonanie rywalek.

 W dzisiejszym świecie zdominowanych przez kolorowe zdjęcia gwiazd zdeterminowanych, by osiągnąć perfekcyjną sylwetką oraz sukces zawodowy, łatwo wywołać u kobiet wyżej opisany mechanizm. Jak twierdzą naukowcy, wynikiem takiego sposobu myślenia mogą być zaburzenia odżywiania. Obsesyjna chęć rywalizacji przekłada się na nadmierną troskę o wagę, co w efekcie może powodować takie choroby jak anoreksja lub bulimia

Czy wiesz, że: Anoreksja i bulimia wymagają terapii

Anoreksja a czynniki psychologiczne

Jedną z cech przypisywanych kobietom borykającym się z zaburzeniem odżywania jest perfekcjonizm. Chęć dążenia do nieosiągalnego ideału, tendencja do niskiej samooceny oraz popadania w kompleksy to często wynik wpływu mediów. To one kreują obrazy nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Czytaj też: 5 powodów, dla których „szczupły” nie oznacza „zdrowy”

- Osoby ambitne, dążące do perfekcji częściej biorą udział w wyścigu o sylwetkę idealną, która w większości przypadków jest celem mało realnym. Wyścig wymaga żelaznej dyscypliny i ścisłej kontroli, a te w efekcie mogą prowadzić do zaburzeń odżywania – mówi mgr Anna Januszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

- Badania pokazują, że perfekcjonizm współwystępuje z anoreksją, a impulsywność charakteryzuje głównie osoby chore na bulimię. Jednak samo posiadanie tych cech nie determinuje występowania zaburzeń odżywania. Przyczyny zachorowań na te choroby są bardzo złożone i składa się na nie wiele czynników indywidualnych i środowiskowych – dodaje mgr Anna Januszewicz.

RED ELKA

Czytaj więcej: Anoreksja u mężczyzn i chłopców

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA