Chińskie tajemnice zdrowia i urody

Chińskie tajemnice zdrowia i urody
Wśród największych marzeń, jakie człowiek wymienia w dzisiejszych czasach, jest jak najdłuższe zachowanie zdrowia i urody. Co należy robić, aby udało się to marzenie spełnić? Oto kilka cennych rad proponowanych przez medycynę chińską.
 

Pierwszą ważną sprawą jest ustabilizowanie diety. Powinna ona składać się w 45 procentach z owoców i warzyw, kolejne 45 procent to produkty zbożowe, pozostałe 10 procent mogą stanowić pokarmy bogate energetycznie, m.in. jajka, mięso czy nabiał. Trzeba przy tym przestrzegać kilku istotnych zasad:

- nie powinno się spożywać warzyw w stanie surowym. Najlepiej lekko obgotowane i gorące, bo takie są lżej strawne i przyspieszają procesy przemiany materii;

- spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów bogatych energetycznie powoduje nadmierne gromadzenie się śluzu w naszym organizmie, który jest świetną pożywką dla bakterii i wirusów, powoduje wzdęcia, niestrawność i otyłość;

- starajmy się jeść warzywa i owoce uprawiane na plantacjach ekologicznych;

- jedzmy pożywienie nie przetworzone fabrycznie, unikajmy pokarmów w puszkach i słoikach, najlepiej przygotowywać świeże produkty samodzielnie w domu;

- jedzenie powinno dawać przyjemność, dlatego dobrze jeśli jest aromatyczne i pięknie pachnie;

- jedzmy w spokoju, podczas posiłku starajmy się o niczym nie myśleć, tylko skoncentrować się na dokładnym przeżuwaniu pokarmu;

- nie pijmy w czasie jedzenia;

- nigdy nie powinniśmy się przejadać;

- jedzmy regularnie, 3-4 posiłki dziennie, pamiętajmy o odżywczym i pełnowartościowym śniadaniu;

- zamiast czerwonego mięsa zaleca się spożywanie ryb, kurczaków i fasoli, ostre przyprawy można zastąpić łagodniejszymi ziołami, zamiast kawy z kofeiną pijmy kawę zbożową, herbatę - ziołową, mleko krowie można zastąpić mleczkiem sojowym.

Czytaj też: Medycyna tybetańska - skuteczna czy nie?

Nie kumuluj złych emocji

Pamiętajmy, że na zachowanie zdrowia wpływa nie tylko odpowiednia dieta, ale również pozytywny stan emocjonalny. Przepracowanie i stres, długo ukrywane emocje - strach, gniew, agresja, złość - odgrywają kluczową rolę w powstawaniu schorzeń. W medycynie chińskiej schorzenia takie nazywane są psychosomatycznymi. W dzisiejszej cywilizacji ludzie, niestety, niezbyt często potrafią przyznać się do skrywanych negatywnych emocji. Ich kumulowanie wpływa bardzo negatywnie na stan naszego zdrowia, dlatego szczera rozmowa z bliskimi może odegrać decydującą rolę w doprowadzeniu ludzkiego organizmu, a tym samym sfery emocji, do dobrostanu.

Dobroczynny sen

Według medycyny chińskiej człowiek, aby mógł normalnie funkcjonować, potrzebuje minimum 9 godzin snu. Do snu powinniśmy układać się na prawym boku, z prawą ręką podłożoną pod głową (poduszka powinna być cienka) i lekko ugiętą lewą nogą. W takiej pozycji zapewniamy naszemu organizmowi prawidłowy przepływ krwi i nie uciskamy serca. Przed snem nie powinniśmy nic jeść - w przeciwnym razie nasza energia zostanie zużytkowana na trawienie. Najlepiej kłaść się spać wcześnie, około 21.00, i wstawać nad ranem.

Sprawdź: Znaczenie snu dla organizmu człowieka

Idź przez życie z uśmiechem

Wszystkie zmiany w naszym dotychczasowym trybie życia powinniśmy wprowadzać sukcesywnie, bowiem ludzki organizm bardzo nie lubi gwałtownych zmian. Ważne, aby nieustannie towarzyszyły nam uśmiech i radość życia. Jeżeli gryzie nas jakiś problem, porozmawiajmy z kimś. Jeśli natomiast skrywamy złość, dajmy jej upust - chociażby rzucając czymś niezbyt ostrym o podłogę. Przecież aby cieszyć się życiem, nie możemy zrobić sobie krzywdy.

Beata Borys

Czytaj też: Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA