Nowy sklep

już ON-LINE

Chińskie zioło dobre na kaca?

Dihydromyricetyna zawarta w tradycyjnym chińskim leku ziołowym na kaca, przeciwdziała ostremu zatruciu alkoholem oraz objawom jego odstawienia. Informuje o tym naukowe czasopismo „Journal of Neuroscience”.

Spis treści

Dihydromyricetyna zawarta jest w roślinie zwanej howenią słodką lub drzewem rodzynkowym (Hovenia dulcis). Znana i używana jako lek na kaca jest już od ponad 500 lat.

Hamuje działanie alkoholu

Jak informuje „Journal of Neuroscience”, zespół prof. Jing Lianga i prof. Richarda W. Olsena z University of California w Los Angeles wykazał teraz, że dihydromyricetyna blokuje działanie alkoholu na mózg. Zmniejsza również wchłanianie alkoholu.

To chińskie zioło, dokładniej tłumacząc, hamuje działanie alkoholu na mózgowe receptory GABAA. Działając na GABAA, alkohol spowalnia aktywność mózgu, upośledzając zdolność do komunikowania się i nasilając senność. A to są typowe objawy upojenia.

Poznaj: Zioła popularne w Polsce

 

Reklama

Pomoże w leczeniu uzależnień

Opublikowane wyniki badań przeprowadzono na szczurach i nie zaobserwowano istotnych działań ubocznych dihydromyricetyny. Wkrótce mają się rozpocząć badania kliniczne z udziałem ludzi.

Naukowcy z USA mają nadzieję, że dihydromyricetyna sprawdzi się przy leczeniu zarówno zatrucia alkoholem, jak i uzależnienia od niego. Problemy z alkoholem dotyczą na całym świecie około 76 mln osób, co czyni go substancją najczęściej nadużywaną.

Zobacz: Chińskie tajemnice zdrowia i urody

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)