string(8) "szukanie" Chirurgia estetyczna pomaga upiększyć ciało

Chirurgia estetyczna pomaga upiększyć ciało

Chirurgia plastyczna i chirurgia estetyczna, czyli zabiegi chirurgiczne, które mogą poprawić twój wygląd.

Spis treści

Chirurgia plastyczna jest jedną z wielu dziedzin medycyny. Dzięki zabiegom chirurgicznym - z użyciem skalpela - pozwala ona na leczenie wrodzonych wad ciała, powypadkowych zniekształceń i defektów urody, które przeszkadzają pacjentom. Jedną z odmian chirurgii plastycznej jest właśnie chirurgia estetyczna. Zabiegi koncentruję się tu wokół poprawy wyglądu, urody i samopoczucia pacjenta. Od medycyny estetycznej chirurgia estetyczna różni się tym, że wykonywane zabiegi są operacjami. Są one bezpieczne gdy wykonuje je doświadczony specjalista - chirurg plastyczny. Choć medycyna estetyczna - w dzisiejszym rozumieniu tego terminu - jest najnowszą z dziedzin medycyny, to jej historia sięga aż I w.n.e.

Wówczas zaczęto przeprowadzać pierwsze operacje na zwierzętach. W Polsce, pierwszy odział szpitalny o specjalizacji medycyny estetycznej otworzono w 1951 roku w Polanicy-Zdroju. Leczono tam głównie chorych z poważnymi wadami wrodzonymi oraz poszkodowanych w czasie wojny. Dziś kliniki medycyny estetycznej są prawie w każdym mieście. Tego typu zabiegi nadal pozostają drogie, ale za to nie ma problemu z ich dostępnością.

Zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej:

Lifting twarzy, czyli operacyjne usuwanie nadmiaru skóry i wyłagodzenie zmarszczek twarzy. Dzięki temu twarz wygląda nieco młodziej i zdrowiej. Panie czują się znacznie lepiej psychicznie po takiej odnowie. Cięcia skóry wykonuje się w mało widocznych miejscach na skroni, w uchu i wokół niego. Pacjent zostaje w szpitalu czy klinice około tydzień po zabiegu.

Korekcja nosa. Nos jest ważnym i bardzo widocznym elementem ludzkiej twarzy, dlatego jego defekty widoczne są na pierwszy rzut oka. Stąd wiele kobiet decyduje się na poprawę jego wyglądu. Najczęstszymi operacjami są te zmniejszające lub zmieniające jego wielkość i kształt. Cięć dokonuje się w niewidocznych miejscach, a po operacji zakłada się usztywniający opatrunek. Opatrunek zdejmuje się już po 7 dniach, ale ostateczny kształt nosa jest widoczny po około 6 miesiącach.

Korekcja powiek. Są to operacje usuwające nadmiar skóry na powiekach górnych lub dolnych. Poprawienie ich i usunięcie nadmiaru skóry skutkuje lepszym, młodszym i zdrowszym wyglądem. Cięcia operacyjne robione są w naturalnych fałdach skóry, przez co są później niewidoczne. Po operacji można wrócić do pracy już po 1-2 tygodniach.

Korekcja odstających uszu. Zalecany wiek na tego typu operacje przypada po zakończeniu szóstego roku życia. Zabieg ten można też wykonać u dorosłych, ale wówczas powrót do zdrowia po operacji jest dłuższy i trudniejszy. Podstawowa operacja pozostawia tylko jedną bliznę za uchem, która staje się z czasem niewidoczna. Po zdjęciu szwów nosi się opaskę uciskową przez około 3 tygodnie.

Powiększanie i zmiana kształtu piersi. Dokonuje się ich głownie na życzenie pacjentek, którym wygląd piersi przeszkadza i powoduje gorsze samopoczucie. Stosuje się do tego implanty wypełnione solą fizjologiczną lub silikonem. Wybór umiejscowienia implantów i rodzaj cięć jest planowany przez chirurga i dopasowywany do konkretnego przypadku.

Pomniejszenie piersi oraz ich podniesienie. Tego typu zabieg wykonuje się u kobiet, u których doszło do przerostu piersi, często w wyniku ciąży czy gwałtownej zmiany wagi. Operacji dokonuje się przez wycięcie tkanki gruczołowej oraz skóry z tłuszczem. Szwy zdejmuje się po operacji po 1-2 tygodniach. Pacjentka musi też później nosić specjalny biustonosz przez około 2 miesiące.

Abdominoplastyka, czyli poprawienie plastyki brzucha. Operacja polega na usunięciu zbędnych fałd skóry i tłuszczu oraz poprawie ściany mięśni brzucha. Do formy wraca się kilka tygodni po zabiegu. Efektem operacji jest osiągnięcie smukłej sylwetki. Po zabiegu zaleca się stosowanie diety oraz aktywność fizyczną.

Liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej. Operacja polega na usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej z okolic ciała, jak np: podbródek, brzuch, biodra, ramiona, uda, pośladki, kolana. Po operacji nosi się ubrania uciskowe zmniejszające obrzęki i podaje środki przeciwbólowe. Efekty operacji widać po około miesiącu. Po zabiegu i wróceniu do normalnego trybu życia zaleca się dietę i aktywność fizyczną.

Ginekomastia, to inaczej usunięcie nadmiernie przerośniętej tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn. Przypadłość ta może być dziedziczona lub może być wynikiem otyłości. W trakcie operacji redukuje się nadmiar gruczołu sutkowego lub odsysa się nadmiar tkanki tłuszczowej. Do czterech tygodni po zabiegu trzeba nosić kamizelkę uciskową. Później można wrócić do codziennych zajęć.

Zobacz: Laseroterapia - sposób na blizny po cesarskim cięciu

Czytaj też: Fotoodmładzanie, czyli odmładzanie i leczenie skóry za pomocą światła

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij