Chlamydia - objawy i leczenie chlamydiozy

Kobieta z chlamydią
Źródło: 123RF

Autor

Alicja Dutkiewicz

​Jedną z często występujących chorób, przenoszonych drogą płciową, jest chlamydia. W większości przypadków zakażenie wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis przebiega bezobjawowo zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Szczególną ostrożność i czujność powinny zachować osoby często zmieniające partnerów i uprawiające seks bez zabezpieczeń. Warto poznać typowe objawy zakażenia oraz wiedzieć, jak wygląda postępowanie w przypadku leczenia chlamydiozy.

Spis treści

Do zakażenia chlamydią dochodzi w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, zwykle podczas stosunku seksualnego (także oralnego oraz analnego). Zakażenie chlamydią w trakcie ciąży może skutkować przekazaniem dziecku bakterii w momencie porodu, które mogą wywołać u noworodka poważne powikłania.

Uważa się, że czynnikami, które zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Chlamydia trachomatis jest młody wiek, który zwykle powiązany jest ze wzmożoną aktywnością seksualną. Ryzyko zwiększają także: duża liczba partnerów, niestandardowe zachowania seksualne, niestosowanie prezerwatyw oraz wcześniej przebyte choroby przenoszone drogą płciową.

Zwykle infekcje okolic intymnych są łatwo wykrywalne i proste do zdiagnozowania, ponieważ ich objawy bywają uciążliwe dla osoby chorej. Chlamydia zazwyczaj przebiega nie dając wyraźnych symptomów i jest diagnozowana dopiero, gdy pojawią się pierwsze powikłania. W utajonej formie może tkwić w organizmie przez wiele lat. Niestety nieleczone zakażenie chlamydią może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jego następstwem mogą być stany zapalne narządów płciowych, a nawet niepłodności. Dlatego warto wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Przeczytaj także: Rzeżączka - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy chlamydii

U kobiet:

  • nietypowe, nasilone upławy ropno-śluzowe (1-2 tygodnie po zakażeniu),
  • ból, dyskomfort, a nawet krwawienie w czasie stosunku,
  • plamienia między miesiączkami oraz krwawienie z pochwy,
  • uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu,
  • bóle w okolicy lędźwiowej oraz podbrzusza.

U mężczyzn:

  • wydzielina z cewki moczowej,
  • ból przy oddawania moczu,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • obrzęk jąder,
  • bóle stawów.

Chlamydia leczenie

Ze względu na groźne powikłania chlamydii nie wolno próbować leczyć się samodzielnie lub domowymi sposobami. Rozpoznanie choroby za pomocą prostych badań oraz pokonanie bakterii chlamydii nie jest trudne. Jeśli jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, terapia nie wymaga hospitalizacji i w głównej mierze polega na podawaniu choremu antybiotyków (np. erytromycyny lub azytromycyny). Systematyczne przyjmowanie doustnych leków powoduje, że zakażenie ustępuje w czasie maksymalnie dwóch tygodni. Podczas antybiotykoterapii zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Tak, jak przy większości chorób wenerycznych, tak i w przypadku chlamydiozy, wymagane jest, aby leczeniu poddali się także byli oraz obecni partnerzy osoby zakażonej. Nawet raz przebyta choroba nie zmniejsza ryzyka ponownego zakażenia. Dlatego bardzo istotne jest, by skutecznie mu przeciwdziałać, unikając ryzykownych kontaktów seksualnych i stosując prezerwatywy. Również wykonywanie regularnych badań przesiewowych pozwoli uniknąć niechcianych powikłań, do jakich może doprowadzić nieleczone zakażenie chlamydią.

Przeczytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile czasu dziennie spędzasz przy komputerze?

  Mniej niż godzinę

  Od 2 do 4 godzin

  Od 4 do 8 godzin

  Powyżej 8 godzin

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA