Chlamydia pneumoniae - diagnostyka, objawy i leczenie

chlamydia
Źródło: 123RF

Autor

Alicja Dutkiewicz

​Bakteriami chlamydii pneumoniae najłatwiej zarazić się przebywając w dużym skupisku ludzi, ponieważ przenoszą się drogą kropelkową. Zakażenie tymi drobnoustrojami może przebiegać bez wyraźnych symptomów. Jednak nosiciele bakterii, nawet gdy nie mają typowych objawów choroby, mogą zarażać innych. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Spis treści

Zakażenie spowodowane bakteriami Chlamydophila pneumoniae zazwyczaj ma łagodny przebieg. Jego objawy są trudno zauważalne lub nieznaczne, jednak mogą występować pod postacią zapalenia gardła lub krtani. Infekcja może objąć także zatoki, oskrzela lub w najcięższych przypadkach płuca.

Objawy zakażenia chlamydia pneumoniae

Charakterystyczne problemy z drogami oddechowymi wywołane przez chlamydię pneumoniae to:

 • ból gardła,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • bóle głowy,
 • bole mięśni,
 • bóle stawów,
 • stan podgorączkowy lub gorączka.

Ze względu na to, że bakterie chlamydii pneumoniae przenoszą się drogą kropelkową, do zakażenia najłatwiej dochodzi w dużych grupach ludzi, na przykład w warunkach szkolnych. Dlatego, ze względu na szybkość i rozmiar rozprzestrzeniania się bakterii, zdarza się, że przyjmuje postać epidemii. Jej źródłami są nie tylko osoby chore, ale także nosiciele bakterii.

Diagnostyka chlamydia pneumoniae

Badania w formie testów, które wykrywają zakażenie tymi bakteriami, nie należą do popularnych i są zlecane bardzo rzadko. Można jednak wykonać je odpłatnie, bez wcześniejszego skierowania od lekarza. Istnieje kilka metod zdiagnozowania chlamydii pneumoniae, przykładowe z nich to:

 1. Metoda serologiczna – pobranie próbki krwi żylnej od pacjenta.

Test ELISA – obecnie najpopularniejsze badanie na obecność bakterii chlamydii pneumoniae, polega na oznaczeniu poziomu specyficznych immunoglobulin we krwi, czyli przeciwciał występujących przeciwko tym bakteriom.

 • dodatnie przeciwciała IgM  – rozwijająca się infekcja,
 • dodatnie przeciwciała IgG – infekcja trwa już długo lub była przechodzona w przeszłości,
 • dodatnie przeciwciała IgA –  forma przewlekła infekcji.
 1. Metoda immunofluorescencyjna – materiałem do badania są popłuczyny oskrzelikowo-pęcherzykowe. 

Wykrycie w nich specyficznych białek chlamydii pneumoniae odbywa się z udziałem przeciwciał znakowanych barwnikiem z fluoresceiną.

 1. Metoda genetyczna – wykrycie fragmentów DNA chlamydii pneumoniae w wymazach pobranych z nosa lub w popłuczynach z drzewa oskrzelowego.

Test PCR – najnowszy i najbardziej czuły sposób wykrywanie bakterii chlamydophila pneumoniae. Jest to rozwiązanie skuteczne, lecz niestosowane powszechnie, między innymi ze względu na wysokie koszty realizacji.

Leczenie chlamydia pneumoniae

Bakterie chlamydii pneumoniae zwalcza się antybiotykoterapią. Niestety są one odporne na stosowane w zakażeniach bakteryjnych antybiotyki beta-laktamowe, czyli penicyliny, cefalosporyny oraz monobaktamy. Dlatego najskuteczniejsze w leczeniu infekcji spowodowanych chlamydią pneumoniae są:

 • makrolidy,
 • tetracykliny,
 • fluorochinolony.

Leczenie farmakologiczne powinno trwać nie krócej niż 14 dni. Natomiast w przypadku długotrwałych infekcji, nawet 6 tygodni. Zbyt krótki okres leczenia może przyczynić się do nawrotu choroby. Natomiast nieleczone zakażenie prowadzi do powikłań, takich jak astma czy choroba wieńcowa.

Przeczytaj także:

 •  

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często uprawiasz sport?

  codziennie

  3-4 razy w tygodniu

  1-2 razy w tygodniu

  nie uprawiam

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA