Chłodziarka farmaceutyczna gwarancją bezpiecznego przechowywania szczepionek i lekarstw

Wymagania dotyczące przechowywania szczepionek i lekarstw są ściśle określone przepisami prawa po to, by medykamenty zachowały wszystkiego właściwości lecznicze i były bezpieczne dla pacjentów. W związku z tym niektóre z nich muszą być trzymane w niskiej temperaturze. Punkty szczepień, gabinety lekarskie i apteki powinny być więc wyposażone w specjalne chłodziarki medyczne. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej lodówki?
lodówka farmaceutyczna

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Przepisy dotyczące przechowywania szczepionek i lekarstw

Szczepionki oraz inne środki farmaceutyczne podlegają kontrolom Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który ma uprawienia, by wycofać partię lekarstw, jeśli nie spełnia ona rygorystycznych standardów. Akty prawne obowiązujące dostawców szczepionek oraz punkty ich przechowywania regulują między innymi zakres wymaganych temperatur, w jakim powinny być przechowywane szczepionki i lekarstwa, by ich stosowanie było bezpieczne dla pacjentów. W związku z powyższym chłodziarki farmaceutyczne, przeznaczone do składowania leków powinny posiadać określone parametry.

Najistotniejsze: kontrolowanie temperatury

Monitorowanie temperatury, w jakiej przechowywane są medykamenty, to jedna z najważniejszych czynności przy korzystaniu z chłodziarki. Dlatego wysokiej jakości sprzęt do przechowywania szczepionek, lekarstw oraz próbek powinien być wyposażony w programator temperatury, który pozwoli na ustawienie jej optymalnego zakresu. Istotnymi elementami są również: elektroniczny termostat oraz termometr cyfrowy, dzięki którym można kontrolować jakość chłodzenia wewnątrz urządzenia bez konieczności otwierania drzwi. Medykamenty muszą być przechowywane w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza, by zachowały swoje właściwości i były bezpieczne dla pacjentów. Dlatego profesjonalna chłodziarka powinna mieć możliwość ustawienia alarmu dźwiękowego i wizualnego dla wysokich i niskich temperatur odbiegających od ustalonego przedziału.

Reklama

Ważny parametr chłodziarki: pojemność

Lodówka farmaceutyczna może mieć różną pojemność, optymalny parametr powinien odpowiadać ilości przechowywanych lekarstw i szczepionek. Warto jednak wyposażyć gabinet lub punkt szczepień w nieco większą chłodziarkę, by ewentualny nadmiar leków nie stanowił problemu. Dostępne są modele o różnej pojemności: od 36 litrów do nawet 505 litrów i o gabarytach porównywanych do domowych lodówek. Najmniejsze chłodziarki zostały zaprojektowane do powieszenia na ścianie. Warto sprawdzić również, jakie jest maksymalne obciążenie półek – powinno być ono podane w specyfikacji każdego urządzenia. Wszystkie profesjonalne chłodziarki muszą spełniać normę DIN 58345.

Inne, istotne parametry chłodziarki

Profesjonalna chłodziarka informuje za pomocą sygnału dźwiękowego o pozostawieniu otwartych drzwi, by przez cały czas były zapewnione odpowiednie warunki przechowywanych szczepionek i lekarstw. Większość producentów urządzeń wysokiej jakości, między innymi Danlab montuje w swoich lodówkach zamek na klucz. W ten sposób zostaje ograniczony dostęp do zawartości chłodziarki, a ponadto zwiększa się również poziom bezpieczeństwa. Lodówki są zasilane na prąd i na stałe wpięte do sieci, dlatego warto doposażyć je w UPS – system zapewniający podtrzymanie pracy urządzenia przez kilka godzin po wstrzymaniu dostawy prądu. Jego posiadanie jest wskazane również wtedy, gdy w aptece lub laboratorium jest dostępny agregat prądotwórczy, ponieważ podłączenie może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. W tym czasie temperatura w lodówce bez modułu UPS będzie się stale podnosiła, a po usunięciu awarii jej zawartość może być niezdatna do użytku.

Obowiązujące przepisy prawa nakładają na punkty szczepień, laboratoria oraz apteki konieczność przechowywania medykamentów w odpowiedniej temperaturze. Trzeba je spełnić, dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnej chłodziarki. Warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt,który oferuje np. firma Danlab mająca najszerszą ofertę na rynku chłodziarek farmaceutycznych.Oferowane pacjentom szczepionki i lekarstwa będą wtedy najwyższej jakości, a ich stosowanie bezpieczne.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->