Choroba Amazonek – jak wykryć raka?

Im wcześniej rak jest wykryty, tym większe są szanse na skuteczne wyleczenie. Najłatwiejszą metodą wcześniejszego wykrywania raka piersi jest systematyczne, comiesięczne samobadanie piersi przez kobiety.

Spis treści

Około 80 procent guzków kobiety wykrywają same. Samobadanie piersi jest proste do przeprowadzenia i nie zajmuje więcej niż 10-15 minut. Piersi badamy raz w miesiącu, najlepiej tydzień po miesiączce, wtedy nie są już obrzmiałe i bolesne. Będąc już po menopauzie, również badamy piersi raz w miesiącu - zawsze tego samego dnia. Samobadanie przeprowadza się najpierw w pozycji stojącej, a potem w leżącej.

Badanie piersi przed lusterem

 • stań przed lustrem i dokładnie obejrzyj piersi, trzymając ręce wzdłuż ciała; sprawdź czy skóra nie jest zaczerwiona lub pomarszczona;
 • powtórz oglądanie piersi z rękoma uniesionymi do góry; zaobserwuj czy kształt piersi się nie zmienił i czy obie zostały symetrycznie uniesione do góry;
 • obejrzyj piersi z rękoma mocno opartymi na biodrach;
 • unieś zgiętą w łokciu prawą rękę i załóż dłoń z tyłu głowy; lewą ręką dokładnie zbadaj prawą pierś; w celu zbadania lewej piersi ręce ułóż odwrotnie;
 • badając pierś, trzymaj palce płasko i całą powierzchnię piersi delikatnie uciskaj okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie; sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub zgrubienia, które różni się konsystencją od otaczających tkanek;
 • uciśnij lekko kciukiem i palcem wskazującym po kolei obie brodawki sutkowe; sprawdź, czy nie pojawiła się krew lub inna wydzielina.

Poduszkę lub zwinięty ręcznik wsuń pod lewe ramię. Lewą rękę włóż pod głowę. Prawą ręką badaj lewą pierś w sposób opisany wcześniej, okrężnymi ruchami. Zamień ręce pod głową, poduszkę wsuń pod prawe ramię. Lewą ręką zbadaj prawą pierś. Zbadaj teraz węzły chłonne w dołach pachowych. Połóż ręce luźno wzdłuż tułowia. Sprawdź lewą ręką, czy węzły chłonne pod prawą pachą nie są powiększone. Następnie wykonaj to samo w odwrotnym ułożeniu. Alarmujące objawy raka piersi zauważone podczas samobadania, które wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza, to:

 • zmiany w kształcie, wielkości piersi lub ich położeniu;
 • różne zachowanie się piersi podczas unoszenia ramion;
 • zmarszczenie, wciągnięcie skóry lub zmiana jej koloru na piersi, np. wystąpienie charakterystycznego objawu tzw. skórki pomarańczowej na powierzchni gruczołu piersiowego, na ograniczonej powierzchni;
 • wciągnięcie lub sterczenie brodawki sutkowej, jej zaczerwienie lub owrzodzenie;
 • wydzielina z brodawki sutkowej (surowicza lub zabarwiona krwią);
 • guzek lub ograniczone stwardnienie w piersi, wyraźne różniące się konsystencją od reszty piersi;
 • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Metody badania piersi

Oprócz samokontroli istnieją inne metody badania piersi zlecane przez lekarza w razie podejrzenia choroby. Badania te służą również profilaktyce raka piersi. Ale zanim lekarz wypisze skierowanie na badanie obrazowe piersi, sam również przeprowadza badanie palpacyjne gruczołów sutkowych. Młodym kobietom zwykle zaleca się badanie ultrasonograficzne. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków na monitorze ultrasonografu lekarz widzi wnętrze sutka. Można w ten sposób wykryć zmiany torbielowe i lite. Jest to badanie bezpieczne i szybkie. Drugą metodą jest mammografia, która umożliwia wykrycie nowotworu, zanim będzie wyczuwalny w piersi palcami.

Badanie to wymaga dwukrotnego prześwietlenia piersi promieniami rentgenowskimi. Mammografia nie jest jednak badaniem doskonałym. Zdarzają się opisy badania fałszywie dodatnie, dlatego rekomenduje się kompleksowe badanie piersi: fizykalne, ultrasonograficzne (USG) i mammograficzne. Po raz pierwszy badaniom takim powinna być poddana kobieta po przekroczeniu 40. roku życia, z wyjątkiem tych pań, u których w najbliższej rodzinie (u matek czy sióstr) występowały zachorowania na raka sutka - wtedy pierwsza mammografia sugerowana jest około 30. roku życia.

Kolejne badania w jednym i drugim przypadku powinny być przeprowadzane raz na rok czy dwa lata, zależnie od wskazań lekarza. Kobiety-nosicielki zmutowanych genów BRCA1 lub BRCA2 są atakowane przez raka w znacznie młodszym wieku (szczyt zachorowań ok. 40. roku życia). W onkologicznych poradniach genetycznych dostępne są już testy identyfikujące gen BRCA1, dzięki którym można wykrywać jego mutację. Testom tym powinny poddać się w pierwszej kolejności kobiety, w których rodzinach na przestrzeni ostatnich 3 pokoleń występowały przypadki raka piersi. Wykrycie u kobiety genu BRCA1 sprawia, że zaczyna ona bardziej dbać o swoje zdrowie, kontrolując je regularnie.

Reklama

Profilaktyka raka piersi

Polski Komitet Zwalczania Raka opracował zalecenia profilaktyczne dotyczące wczesnego wykrywania raka gruczołu piersiowego dla kobiet zdrowych, które prezentowane są poniżej:

Wiek/Zalecenia:

 • 20-35 - samokontrola piersi raz w miesiącu;
 • 35-39 - samokontrola piersi 1 raz w miesiącu; badanie piersi przez lekarza 1 raz w roku; przynajmniej 1 mammografia w ciągu 5 lat;
 • 40 - 49 - samokontrola piersi 1 raz w miesiącu; badanie piersi przez lekarza 1-2 razy w roku; mammografia co 2 lata;
 • Od 50 - samokontrola piersi 1 raz w miesiącu; badanie piersi przez lekarza 1-2 razy w roku; mammografia 1 raz w roku;

Jeśli wymienione wcześniej badania wykryją podejrzaną zmianę w piersi, to należy wykonać nakłucie, czyli biopsję piersi. Pobrane w ten sposób komórki gruczołu piersiowego oceniane są pod mikroskopem pod kątem obecności komórek nowotworowych. W pierwszym etapie leczenia rak piersi usuwany jest chirurgicznie. Najczęściej, z uwagi na zaawansowanie choroby, jest to amputacja całej piersi wraz z węzłami chłonnymi dołu pachowego. Ale jeśli nowotwór jest wykryty wcześnie, to możliwa jest operacja oszczędzająca pierś, kiedy chirurg usuwa część gruczołu razem z guzkiem i węzłami chłonnymi. Badanie mikroskopowe usuniętych węzłów chłonnych pozwala stwierdzić, czy nie ma w nich przerzutów nowotworu. Dalsze leczenie po operacji obejmuje radioterapię, chemioterapię lub leczenie hormonalne. O wyborze metody decyduje lekarz, oceniając stopień zaawansowania nowotworu i stan ogólny pacjentki. Pamiętajmy jednak, że wczesne wykrycie raka piersi w dużej mierze zależy od samych kobiet.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Więcej na podobny temat