Choroba, która przekazywana jest w genach to…

alergia jest dziedziczna
Starszy niż rok
Kiedy zastanawiamy się, skąd się biorą alergie, często zapominamy, że to choroba dziedziczna. Skłonność do alergii przekazywana jest w genach.

„Kiedy zbieramy wywiad chorobowy alergicznego dziecka, to zwykle okazuje się, że jedno z rodziców ma alergię. Dziecko dziedziczy ją po rodzicach. Statystyki pokazują, że jeżeli to jest mama, prawdopodobieństwo dziedziczenia wynosi 60 procent, a jeżeli tata to do 40 procent” - mówi d. n. med. Władysław Wroński, pediatra pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Lekarz dodaje, że dziedziczenie choroby, przy zdrowych rodzicach, może pochodzić od dziadków.

Czytaj też: Alergia pokarmowa a zapalenie ucha u dzieci

Dziedziczenie chorób

Warto przy tym pamiętać, że nasze dziecko wcale nie musi dostać po nas nadwrażliwości na dokładnie ten sam alergen, na który my byliśmy uczuleni. Dziedziczona jest jedynie sama skłonność do alergii, a nie konkretna jej postać. Chociaż ryzyka wystąpienia alergii u dziecka obciążonych rodziców nie da się wyeliminować, można jednak to ryzyko zminimalizować. Już w trakcie ciąży kobieta ma na to wielki wpływ, eliminując ze swojej diety wysoko przetworzone, zawierające konserwanty, barwniki i inne sztuczne substancje jedzenie. Z kolei w pierwszym okresie życia dziecka bezcenne przeciw alergii okaże się karmienie piersią oraz dbanie o to, aby dom był wolny od kurzu, roztoczy i pleśni, czyli wywołujących uczulenie alergenów wziewnych.

Piotr Wiechowski

Zobacz: 5 najczęstszych chorób genetycznych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA