Choroba uchyłkowa jelit

Starszy niż rok
W bogatych krajach uchyłki jelita grubego zaliczane są do chorób cywilizacyjnych
 

Choroba ta jest związana z obecnością uchyłków w jelicie grubym, czyli uwypukleń ściany jelita grubego na zewnątrz. Choroba dotyczy społeczeństw o wysokim stopniu cywilizacji. W krajach rozwijających się stanowi niewielki margines.

Dieta ludzi bogatych – czyli tłusto, dużo i niezdrowo

Najważniejszą i obowiązującą teorią wyjaśniającą powstanie uchyłków jest stosowanie diety ubogoresztkowej, czyli ze zbyt małą zawartością błonnika. Czas pasażu jelitowego w takich sytuacjach wydłuża się, co prowadzi do przerostu mięśniówki jelita i wzrostu ciśnienia wewnątrzjelitowego. Zbyt duże ciśnienie wypycha ścianę jelita, tworząc wspomniane uchyłki.

Ponad 70 % pacjentów z tą chorobą to osoby powyżej 80 roku życia, głównie kobiety. Warto wspomnieć, że postępujące wraz z wiekiem osłabienie ściany jelita i jego mięśniówki na pewno przyczynia się do powstawania uchyłków. Jeśli uchyłki nie sprawiają pacjentowi kłopotów, ich przebieg może być całkowicie niemy klinicznie.

Sprawdź: Niedrożności przewodu pokarmowego

Triada objawów

Problem pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia uchyłków. Pacjent może odczuwać silne bóle brzucha głównie w podbrzuszu po stronie lewej, może mieć gorączkę czy kłopoty z oddawaniem stolca. A te trzy główne objawy doświadczonego chirurga mogą nakierować na właściwe rozpoznanie.

Powikłania i leczenie

Najgroźniejsze dla chorego są jednak powikłania związane z zapaleniem uchyłków: krwawienie, perforacja z wylaniem się treści jelitowej do brzucha oraz ropnie wewnątrzbrzuszne.

W przypadku krwawienia wykorzystuje się zabiegi endoskopowe umożliwiające miejscowe hamowanie krwawienia. Kiedy doszło już do perforacji uchyłka i zapalenia otrzewnej, konieczny staje się zabieg operacyjny z otwarciem jamy otrzewnej w trybie pilnym. Zazwyczaj operacja taka wiąże się z częściową resekcją (usunięciem) jelita grubego i potrzebą wyłonienia odbytu sztucznego, czyli stomii.

Jeśli przebieg zapalenia uchyłków nie wiąże się z wystąpieniem powikłań, ich leczenie zachowawcze jest proste. Pacjenta czeka jedynie krótka hospitalizacja z zastosowaniem płynoterapii, antybiotyków i leczenia przeciwzakrzepowego.
W ramach działań zapobiegawczych nawrotom ostrych powikłań i dolegliwości bólowych, powinna być stosowana dieta bogatobłonnikowa.

Uwaga

Nie należy wykonywać diagnostycznych badań endoskopowych np. kolonoskopii w fazie ostrej zapalenia, gdyż można łatwo doprowadzić do jatrogennej perforacji jelita. Zaleca się, aby zachować przerwę pomiędzy ostrą fazą a planowym badaniem endoskopowym wynosząca około 6 tygodni.
ek

Czytaj: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA