Choroby jamy ustnej nie zwiększają ryzyka zawału

Mit o związku chorób jamy ustnej z atakiem serca obalony
 

Popularne przekonanie, że choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do ataku serca lub udaru to mit -  przekonują amerykańscy uczeni.

Grupa 13 ekspertów wydała naukowe oświadczenie, mające na celu obalenie tego fałszywego przekonania, niepotrzebnie wprowadzającego wielu pacjentów w błąd i wywołującego niepokój.

Zarówno choroby jamy ustnej, jak i problemy kardiologiczne posiadają podobne czynniki ryzyka, jak palenie, wiek, cukrzyca czy niezdrowy tryb życia. To może wyjaśniać, dlaczego często występują jednocześnie.

Choć stany zapalne w jamie ustnej nie są korzystne dla organizmu, a bakterie dostają się do krwiobiegu podczas zabiegów dentystycznych czy nawet samego szczotkowania, naukowcy wykluczają prosty związek przyczynowo skutkowy z chorobami kardiologicznymi.

Podczas gdy prowadzone są pogłębione badania nad wpływem chorób zębów i dziąseł na organizm, lekarze podkreślają, że dbanie o higienę jamy ustnej, mycie zębów dwa razy dziennie, unikanie słodyczy i regularne wizyty u dentysty wnoszą istotny wkład w nasz ogólny stan zdrowia.

Źródło: The Telegraph

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA