Choroby jelita grubego bez tajemnic

Starszy niż rok
Przełam wstyd. Lekarz o tym, jak przygotować się do badań i zabiegów proktologicznych.
 

Oto przykładowe pytania i zagadnienia, z którymi pacjenci mają ogromne kłopoty. Na łamach portalu medme.pl sprawdź odpowiedzi na niewygodne pytania.

Pytanie: Zgłosiłam się do lekarza POZ z powodu powtarzających się krwawień z odbytu podczas oddawania stolca. Zostałam poinformowana, że powinnam udać się do lekarza proktologa, ale wcześniej powinnam wykonać badanie rektoskopii lub kolonoskopii. Wybór jednego z badań pozostawiono do mojej decyzji. Które badanie należy zrobić w mojej sytuacji?

Piotr Maciaszczyk: Myślę, że najwłaściwszym postępowaniem jest po pierwsze odbycie wizyty u lekarza proktologa. Lekarz po zebraniu wywiadu będzie mógł wykonać badanie palcem przez odbyt (per rectum) i zdecydować o wykonaniu rektoskopii jako podstawowego endoskopowego badania diagnostycznego.

Rektoskopia, jak się przygotować do badania?

Rektoskop to rura połączona ze źródłem światła, dzięki której możemy obejrzeć około 30 cm odbytnicy i esicy, a więc końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Przygotowanie do tego badania jest łatwe, bo wymaga tylko wykonania kilku lewatyw. Zabieg wykonywać można w warunkach ambulatoryjnych. Rektoskopia pozwala rozpoznać wszelkie choroby dotyczące oglądanego odcinka jelita.

Zobacz wideo: Rak jelita grubego - przyczyny zachorowalności


 
Warto w tym miejscu przytoczyć informację, że 70% raków jelita grubego lokuje się w odbytnicy i esicy, tak więc rektoskopia w rozpoznawaniu nowotworów tego odcinka przewodu pokarmowego jest badaniem wystarczającym. Pojawia się pytanie, jak zdiagnozować dalsze odcinki przewodu pokarmowego, a więc te, w których potencjalnie może wzrastać dalsze 30% nowotworów?

Kolonoskopia – rozpoznanie i leczenie w jednym

Wówczas badaniem z wyboru jest kolonoskopia. Zabieg ten wymaga trudnego dla pacjenta przygotowania, bo najczęściej jest to wypicie w określonym przedziale czasowym 4 litrów specjalnego płynu. Ponadto jest zabiegiem o wyższym ryzyku powikłań, np. przedziurawienie ściany jelita. Najczęściej jest wykonywany w warunkach szpitalnych z pomocą anestezjologa, którego działania zmniejsza ból podczas badania.
 
Kolonoskopia jest badaniem niezwykle wartościowym. Pozwala na rozpoznawanie chorób całego jelita grubego, diagnozowanie i usuwanie zmian przy użyciu elektrokoagulacji /prądu/.
Wybór badania pomiędzy rektoskopią, a kolonoskopią powinien należeć do lekarza. Wiek chorego, wywiad rodzinny w kierunku chorób jelita grubego w szczególności nowotworowych, obciążenia innymi chorobami np. kardiologicznymi, jak również doświadczenie proktologa muszą zdecydować, które z badań wykonać i czy poszerzać diagnostykę o kolejne badania.

W diagnostyce laboratoryjnej stosuje się testy do wykrywania krwi utajonej w kale. Taki test można wykonać nawet w domu, dodatkowo nie musmy przed zastosowanem tego testu stosować specjalnej diety.


Inne pytania, które najczęściej padają w gabinetach proktologicznych przedstawiamy poniżej.

Jestem po operacji sposobem Milligana żylaków odbytu IV st. dwa miesiące wstecz. Po niełatwym dla mnie wczesnym okresie po operacji, kiedy wszelkie problemy tłumaczyłam sobie krótkim czasem po zabiegu, czuje się bardzo zaniepokojona. Oddawanie stolce stało się dla mnie koszmarem. Mam wrażenie, że mam znacznie zwężone ujście odbytu. Czy istnieje związek pomiędzy operacją, a moimi dolegliwościami i co mogę z tym zrobić? Czytaj więcej

Rozpoznano u mnie żylaki odbytu IV stopnia. Lekarz poinformował mnie o konieczności leczenia operacyjnego. Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach nie ma innych możliwości skutecznego leczenia poza operacją? hemoroidy-i-jedyne-wyjscie-zabieg,1158,1.html">Czytaj więcej

Od kilku tygodni walczę ze świądem odbytu. Stosowane maści antybiotykowe, zlecone przez Lekarza POZ, przyniosły mi pewną poprawę. Jednak ostatnio zauważyłem w okolicy odbytu bardzo liczne grudkowe zmiany, tworzące coś na kształt uszypułowanych wyrośli, a odczuwany świąd bardzo się nasilił.  Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić i jakie podjąć leczenie? Czytaj więcej

Czytaj też: Rektoskopia - przygotowanie do badania, wskazania i przebieg

ek, bg

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA