Choroby kardiologiczne – jak choruje mężczyzna, a jak kobieta

Choroby kardiologiczne – jak choruje mężczyzna, a jak kobieta
Choroby układu krążenia przez wiele lat uznawane były za domenę mężczyzn. To oni mieli zawały serca i udary mózgu. Jednak obecnie częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego jest porównywalna wśród kobiet i mężczyzn.

Większość klasycznych czynników ryzyka oddziałuje w podobnym stopniu na mężczyzn i kobiety, zwiększając u nich prawdopodobieństwo na występowanie chorób układu krążenia. Jednakowy jest wpływ otyłości, podwyższonego stężenia cholesterolu czy braku aktywności fizycznej, jednakże wykazano, iż palenie tytoniu znacznie bardziej obciąża rokowanie u kobiet.

Ciąża i zaburzenia hormonalne

Dodatkowo po 60 roku życia u kobiet – w porównaniu z mężczyznami – obserwuje się szybki wzrost częstości zachorowań. Oprócz klasycznych, wymienionych już wyżej czynników ryzyka, kobiety narażone są na dodatkowe specyficzne dla swojej płci ryzyko związane ze zmianami następującymi w ciąży - nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca indukowane ciążą, jak również zaburzenia hormonalne kobiet w wieku rozrodczym - zespół policystycznych jajników, przedwczesna menopauza. Występowanie dodatkowego obciążenia, unikalnych dla kobiet czynników ryzyka, wiąże się z koniecznością intensywnych działań zapobiegających rozwojowi chorób układu krążenia i ich skutecznego leczenia.

Zobacz: Jakie choroby najczęściej leczymy u kardiologa

Zobacz wideo: Jak wygląda wizyta u kardiologa

Inne objawy choroby

Zdarza się również, że kobiety nie chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego zgodnie z opisami w podręcznikach. W wytycznych diagnostyki np. choroby wieńcowej klasyczne objawy, czyli zamostkowy ból w klatce piersiowej, pojawiający się przy wysiłku i ustępujący w spoczynku, u mężczyzn przyjmowane są za wysoce prawdopodobne rozpoznanie choroby, u kobiet natomiast stanowią zaledwie przesłankę do wykonania dalszych badań diagnostycznych. U kobiet dolegliwości związane z chorobą wieńcową dużo częściej przyjmują tak zwane „maski”, na przykład – duszność wstępująca w czasie wysiłku fizycznego, napady kołatania serca, niecharakterystyczne dolegliwości w klatce piersiowej czy górnej części jamy brzusznej, czasami nudności czy wymioty. Również niektóre badania, jak na przykład próba wysiłkowa, mają dużo mniejszą wartość diagnostyczną u kobiet w porównaniu z mężczyznami.

Mężczyźni - płeć niezdyscyplinowana

Prócz różnic w częstości występowania chorób kardiologicznych pomiędzy płciami warto również zauważyć istotne różnice w jakości przestrzegania zaleceń lekarskich. Według badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce (Natpol 2011) grupą najgorzej przestrzegającą zaleceń są mężczyźni między 40 a 60 rokiem życia. Jest to jedna z możliwych przyczyn różnic chorobowości między płciami, jak również ogromne pole do działań zmierzających do poprawy współpracy z lekarzami.

Nasze serce starzeją się szybciej niż my

Na podstawie danych z tego samego badania oceniano również wiek serca Polaków. Na podstawie rozpowszechnienia czynników ryzyka oszacowano, iż serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8-9 lat starsze niż jego aktualny wiek. Wykazano też, iż proces starzenia serca przebiega odmiennie u kobiet i mężczyzn. O ile serce męskie zaczyna starzeć się już w wieku około 30 lat – ma wówczas około 35 lat, o tyle 30-letnia kobieta ma wiek serca odpowiedni do wieku metrykalnego. Jednakże już w wieku 40 lat serce kobiety jest średnio o 10 lat starsze niż jej wiek metrykalny, a w najstarszej grupie wiekowej kobiet około 70 roku życia wiek serca osiąga 95 lat. Dane te wskazują na konieczność intensywnego postępowania prewencyjnego i edukacyjnego wśród kobiet już w średnim wieku, co może skutkować wolniejszym starzeniem się serc Polaków.

Na uwagą zasługuje tegoroczna ogólnopolska kampania społeczna „Ciśnienie na Życie”, której głównym celem jest uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. W ramach akcji w wielu miastach wykonywane są bezpłatne pomiary ciśnienia krwi oraz przeprowadzane konsultacje ze specjalistami pozwalające ocenić wiek naszego serca.

Materiały prasowe

Pamiętaj: Zdrowe serce to podstawa

Zobacz też: Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i skuteczność

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA