Choroby prionowe - postęp w wykrywaniu

Starszy niż rok
Jest szansa, że choroby prionowe - w tym choroba wściekłych krów i Creutzfeldta-Jakoba - będzie można wykryć szybciej i zatrzymać.

Priony to zakaźne białka występujące w każdym organizmie ludzkim. Zazwyczaj są całkowicie niegroźne. Dopiero gdy zmienią swoją konsystencję, stają się białkami prionowymi infekcyjnymi i powodują choroby. Choroby prionowe to z kolei nic innego, jak choroby układu nerwowego.

Naukowcy z Kanady i Stanów Zjednoczonych opublikowali badania, z których wynika, że choroby prionowe będzie można wykryć wcześniej i być może zatrzymać.

Choroba wściekłych krów

Do chorób prionowych zaliczana jest choroba wściekłych krów. Podczas badań odkryto, że zwierzę nawet przez 7 miesięcy nie wykazuje objawów infekcji prionowej. - Zauważyliśmy, że gdy na początku infekcji rozwijają się priony w mózgu zakażonych zwierząt, zanikają jednocześnie białka zwane shadoo (wykazują się dużym podobieństwem do białek prionowych). To z kolei proces, którego nie byliśmy wcześniej świadomi - mówi współautor badań David Westaway. - Świadczy to o tym, że nasz organizm podejmuje walkę z infekcyjnymi prionami wcześniej niż myśleliśmy, a białka schadoo giną przy okazji, w sposób niezamierzony - dodał.

Odkrycie dowodzi, że choroby prionowe są dynamiczne i niekoniecznie nie do powstrzymania. To także ważna informacja dla chorych na chorobę Creutzfeldta-Jakoba - ją też zalicza się do chorób prionowych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA