Nowy sklep

już ON-LINE

Choroby przyszłości. Na co będą się leczyć nasze dzieci?

To nie są futurystyczne wizje. Ryzyko zachorowania możemy zauważyć już dziś. Jakie będą choroby przyszłości? Co stanie się poważnym zagrożeniem w następnych dekadach?

Spis treści

Zakrzepica żył głębokich

Jedną z chorób, która może w przyszłości dotykać znacznie większą część społeczeństwa, jest zakrzepica żylna. Doprowadza do powstawania zakrzepów w żyłach. Jeśli fragmenty zakrzepów nagromadzą się i dotrą do serca lub płuc, doprowadzają do zaklinowania przedsionka komory sercowej lub tętnicy w płucach, a następnie śmierci.

Na zakrzepicę żylną choruje coraz więcej osób – w Europie Zachodniej zapada na nią około 3 osób na tysiąc mieszkańców. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z chorobami cywilizacyjnymi.

Zobacz: Zakrzepica żył głębokich – cichy zabójca

Inne czynniki ryzyka to przede wszystkim spowolnienie trybu życia, długotrwałe unieruchomienie ciała, urazy kończyn dolnych, otyłość, częste odwodnienia, leczenie hormonalne, palenie papierosów, ciążą czy nowotwory. Brak ruchu, który pojawia się z wiekiem oraz siedzący tryb życia również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy.

CukrzycatypuII">
 

Cukrzyca typu II

Inną, niebezpieczną i dotykającą coraz większą liczbę osób chorobą jest cukrzyca typu II. Domniema się, że za około 10 lat liczba chorych będzie wynosiła około 300 mln.

W przypadku cukrzycy typu II dochodzi do nadmiernej produkcji glukozy i zwiększonej odporności na insulinę Wystąpienie cukrzycy typu II może być uwarunkowane genetycznie lub wywołane przez niezdrowy tryb życia.

Zbyt częste spożywanie cukrów oraz tłuszczów doprowadza do rozwoju cukrzycy. Niekorzystnie działa również przejadanie się i magazynowanie tłuszczu, który nie może zostać spożytkowany przez organizm. Doprowadza do wielu powikłań, takich jak miażdżyca, choroby serca i naczyń krwionośnych, udary, uszkodzenie nerek.

Reklama

Choroby psychiczne

Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne. Takie choroby jak psychozy, nerwice, uzależnienie, depresja są coraz częstsze i bardziej niepokojące. Do tego dochodzą takie zaburzenia, jak ADHD, autyzm, bulimia, lęki oraz schizofrenia.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są zmiany cywilizacyjne. Szybki i niezdrowy tryb życia, brak czasu, wysokie zanieczyszczenie powietrza i środowiska, jedzenie pełne konserwantów, ryzyko bezrobocia, zaburzenia wynikające z uzależnień… Wszystko to ma wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.

Naukowcy wciąż badają przyczyny występowania zaburzeń psychicznych. Nie ma wątpliwości co do tego, że wiele z nich jest dziedzicznych. Problemem wciąż pozostaje brak odpowiedniej pomocy udzielanej osobom z zaburzeniami psychicznymi, a także wstyd wynikający z przyznania się do choroby. Im dłużej jednak choroba się rozwija, tym trudniej ją wyleczyć.

Czytaj też: To nie udawanie. Czego jeszcze nie wiesz o hipochondrii?

Reklama

ADM (zwyrodnienie plamki żółtej)

Rozwój choroby ADM, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, postępuje wraz ze starzejącym się społeczeństwem. Na ADM może chorować na świecie nawet 25 mln osób. To przewlekła choroba uszkadzająca plamkę żółtą, czyli centralną część siatkówki oka, odpowiedzialną za ostrość widzenia. Może doprowadzić nawet do ślepoty.

Ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej wzrasta wraz z wiekiem. Dokładne przyczyny zachorowania nie są znane. Ale ADM dostrzega się u osób starszych, głównie kobiet, które palą papierosy, cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz niedobór witaminy C, E i beta-karotenu. Do uszkodzenia siatkówki oka może dojść także wówczas, gdy oczy narażone są na nadmierne działanie promieni słonecznych.

Czytaj też: Raport WHO - antybiotyki przestają działać!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)