Choroby siatkówki. Nieuświadomiony problem

Starszy niż rok
Ponad 1,5 miliona Polaków cierpi na choroby siatkówki oka - wynika z badań TNS OBOP. Co gorsza, aż jedna trzecia Polaków po 15. roku życia nigdy nie była u okulisty. Zwłaszcza w przypadku osób starszych może mieć to bardzo negatywne konsekwencje.

Wzrok z czasem się pogarsza na skutek oddziaływania wielu czynników w otoczeniu. Dlatego specjaliści osobom po 50. roku życia zalecają coroczne wizyty u okulisty, uwzględniające badanie dna oka. Pozwala to na monitorowanie zmian, daje zwłaszcza możliwość wczesnego wykrycia chorób siatkówki.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Choroba AMD

Najczęściej występującą chorobą jest degeneracja plamki żółtej, zwana AMD. Objawia się ona zwykle u starszych osób. Powoduje uszkodzenie siatkówki i przyczynia się do pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty. O skali problemu, jakim jest to schorzenie, mówią dalsze wyniki badania TNS OBOP: aż u co piątej osoby w wieku powyżej 50. roku życia stwierdzono zwyrodnienie plamki żółtej.

Czytaj też: Jęczmień na oku

AMD rozwija się przez kilka-kilkanaście lat, najczęściej wśród starszych osób, palących papierosy lub chorujących na cukrzycę bądź nadciśnienie tętnicze. Wczesne wykrycie AMD jest bardzo ważne, gdyż nie ma obecnie możliwości operacyjnego cofnięcia negatywnych zmian związanych z tą chorobą.

Sprawdź: Sposoby na przemęczone oczy

Użycie lasera

Na kolejnych etapach jej rozwoju konieczne może być zastosowanie laseroterapii, ale nie służy ona regeneracji oka, a jedynie ma na celu powstrzymanie rozwoju degeneracji. Inne, drogie i bolesne rozwiązanie stanowią zastrzyki do wnętrza oka. O charakterze działań decyduje lekarz, uwzględniając rodzaj zmian i stopień ich zaawansowania. Należy ponadto pamiętać, że konieczne jest przy tym stosowanie specjalnej diety.

Warto więc regularnie badać się u okulisty, dbać o prawidłowe nawyki i nie lekceważyć zauważanych zmian. Taka postawa zwiększy szanse zapobiegnięcia komplikacjom.

Czytaj także: 5 pytań o AMD

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA