Choroby układu krążenia - główną przyczyną przedwczesnej śmierci ludzi w Polsce

Choroby układu krążenia są według statystyk przyczyną aż 70% zgonów Polaków. Niestety – pomimo apeli lekarzy nadal sporym problemem jest brak odpowiedniej profilaktyki. Tymczasem poprzez zmianę stylu życia i regularne badania możemy zapobiec rozwojowi zaburzeń i wyeliminować czynniki doprowadzające do ich powstania.
choroby układu krążenia

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Pracoholizm zwiększa ryzyko zawału

Tempo życia sprawia, że zapominamy o naszym zdrowiu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak bardzo praca ponad siły wyczerpuje serce i układ krążenia. Wbrew pozorom długie godziny spędzone w biurze wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie i poziom zmęczenia – mogą również doprowadzić do zawału. Lekarze odnotowują takie przypadki nawet wśród stosunkowo młodych osób, które nie należą do grupy ryzyka. Wynika to przede wszystkim z wysokiego poziomu stresu i chronicznego przemęczenia organizmu. Naukowe badania potwierdziły olbrzymi wpływ napięcia nerwowego na występowanie problemów z sercem.

Wynika to przede wszystkim z podwyższonego poziomu tzw. hormonu stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. W sytuacji naturalnej powinny nas motywować do błyskawicznego działania i dodawać nam sił poprzez podniesienie ciśnienia tętniczego. Jeżeli jednak utrzymują się stale na wysokim poziomie, może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznego nadciśnienia, które jest jedną z najczęstszych przyczyn wielu chorób, w tym wylewów. Poza tym stres sprzyja nadwadze i może doprowadzić do poważnych chorób psychicznych, obniżających zdolność naszego organizmu do obrony i autoregeneracji.

Problemy ze snem = problemy z sercem

Wielu z nas bagatelizuje wpływ snu na zdrowie i stabilne funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że bezsenna noc może skutkować nie tylko zmęczeniem, ale również poważnymi problemami z układem krążeniowym. Oczywiście jeżeli sporadycznie obserwujemy problemy z zasypianiem, nie jest to powód do szczególnych obaw. W grupie ryzyka znajdują się natomiast osoby, które cierpią na bezsenność. W głębokiej fazie snu wyraźnie obniża się ciśnienie. Co ważne – w fazie REM ciśnienie ulega podwyższeniu, zwiększa się natomiast poziom cukru we krwi, więc krótki odpoczynek może negatywnie wpłynąć na stan serca. Zauważono także wyraźne zależności pomiędzy wysypianiem się, a komfortem psychicznym i poziomem stresu, który jest zabójczy dla serca.

Reklama

Co zrobić, by nasze serce biło przez wiele lat?

Najważniejsza jest profilaktyka. Szczególnie powinny skupić się na niej osoby starsze, otyłe i prowadzące siedzący tryb życia, ale lekarze alarmują – coraz częściej na poważne schorzenia układu krążenia zapadają również ludzie młodzi. Dlatego, obok zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, zrzuceniu zbędnych kilogramów, podjęciu aktywności fizycznej i pozbyciu się zbędnego stresu, kluczowe będzie obserwowanie swojego organizmu. Część badań jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie w domu. Regularne mierzenie ciśnienia może pomóc wykryć śmiertelnie niebezpieczne nadciśnienie lub arytmię. Jeżeli zauważyliśmy niepokojące objawy, warto pozostawać pod opieką specjalistów i sięgnąć po profesjonalne rozwiązania.

Pakiet Kardio Plus

Pakiet Kardio Plus pozwala na kompleksową ocenę stanu układu krążenia. Warto skorzystać z niego już po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów – umożliwia to postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii. Specjalistyczne badania (w tym echo serca, EKG wysiłkowe, badania krwi dobrane specjalnie pod kątem chorób układu krążenia) oraz konsultacja z doświadczonym kardiologiem pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń oraz właściwe prowadzenie leczenia. To z kolei może mieć olbrzymi wpływ na jakość życia, a w wielu przypadkach decyduje także o wyleczeniu pacjenta.

Telekardiologia

Jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną telemedycyny. Dzięki telekardiologii pacjenci chorujący na serce nie muszą martwić się kolejkami w przychodni oraz ustalaniem wizyt u kardiologa z wyprzedzeniem. Wszystkie badania kardiologiczne chory przeprowadza w domowym zaciszu. Wyniki są przesyłane bezpośrednio do specjalistów i omawiane z pacjentem. Zapotrzebowanie na telekardiologie rosnie tez wśród pacjentów z wszczepionymi stymulatorami serca. Takie osoby potrzebują stałego monitoringu serca, co właśnie umożliwiają najnowsze rozwiązania telemedyczne.

Przychodnia Kardiologiczna Kardiofon specjalizuje się w konsultacjach kardiologicznych dzieci i dorosłych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->