Choroby wyczytane z genów

Cichy złodziej kości - to jedna z nazw osteoporozy - jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, która staje się coraz powszechniejszym problemem starzejących się społeczeństw. W Polsce dotyka co czwartą kobietę i co szóstego mężczyznę po 60-tym roku życia. Jej leczenie jest żmudne i często nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Jedynym orężem w walce z nią jest wczesne określenie ryzyka jej wystąpienia i odpowiednia profilaktyka.
badania nutrigenetyczne dfmedica

Artykuł sponsorowany

Osteoporoza jest chorobą niezwykle powszechną u osób w podeszłym wieku. W grupie wiekowej powyżej 75 lat dotyka prawie połowę populacji! Choć dotyczy kości, to jej konsekwencje są znacznie bardziej poważne - przekładają się na całą jakość życia osoby chorującej. Zmniejszenie gęstości kości (tzw. rzeszotowienie), czyli innymi słowy zanik tkanek kostnych prowadzi do zwiększenia ryzyka zwyrodnień i złamań. A to oznacza nie tylko zmniejszenie sprawności fizycznej, ale nawet długotrwałe unieruchomienie. Najgorszym powikłaniem jest śmierć chorego!

Co ważne, osteoporoza praktycznie nigdy nie daje wczesnych objawów. Nie występuje w niej ani alarmujący ból, ani jakiekolwiek inne sygnały, że dzieje się coś złego. Dopiero złamanie kości (najczęściej kręgów, kości przedramienia i szyjki kości udowej) sprawia, że chory trafia do lekarza i decyduje się na diagnostykę i leczenie. Tymczasem najskuteczniejszym orężem w walce z osteoporozą jest profilaktyka. Wyeliminowanie czynników sprzyjających chorobie, a także wczesne wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych i ruchu może ustrzec nas przed jej wystąpieniem.

- Niebagatelną rolę ma tu świadomość tego czy nasz organizm jest narażony na osteoporozę. Czy w naszych genach zapisana została informacja o naszej predyspozycji do jej wystąpienia. Teraz, dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym iGenesis Completo   mamy możliwość zweryfikowania tego. Sprawdzenia, jak bardzo jesteśmy zagrożeni osteoporozą. - mówi Anna Adamczyk, dietetyk z DF Medica Polska.

Badania iGenesis (w tym nowego modułu Medline), pozwalają zresztą na zidentyfikowanie wielu poważnych chorób, które zwykle są rozpoznawane zbyt późno. Osteoporoza, uszkodzenia chrząstki stawowej, czy genetycznie uwarunkowanej trombofilii (skłonności do zakrzepicy) - to tylko niektóre z nich. Wczesna, profilaktyczna diagnostyka pozwala nie tylko skuteczniej je leczyć, czy znacznie odsunąć w czasie ich rozwój, ale w wielu wypadkach nawet - uniknąć.

- Pamiętajmy, że badania takie wykonujemy nie po to, by poznać przyszłość, ale by ją zmienić! Tak nowoczesna diagnostyka pozwala przedłużyć życie w zdrowiu. - dodaje dietetyk.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->