Choroby zakaźne groźne dla przyszłej mamy

Wiele chorób zakaźnych nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i życia – o ile jednak są one prawidłowo leczone i nie dotyczą kobiet w ciąży. W przypadku zachorowania w okresie oczekiwania na dziecko, niektóre schorzenia mogą być groźne dla rozwijającego się płodu. Sprawdź, o jakich chorobach mowa i dowiedz się, jak się przed nimi ustrzec.
Kobieta w ciąży

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Lista chorób zakaźnych, które mogą stanowić zagrożenia dla przyszłej mamy oraz płodu, na szczęście nie jest długa. Znajduje się na niej nie tylko bostonka w ciąży, ale również wiele innych popularnych schorzeń.

Odra, różyczka, ospa

Są to choroby zakaźne, które niosą ze sobą spore ryzyko w przypadku wystąpienia objawów w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas mogą skutkować pojawieniem się wad rozwojowych płodu, a nawet poronieniem.

Dobra wiadomość jest taka, że zachorowanie na odrę, różyczkę czy ospę w okresie ciąży jest stosunkowo niewielkie. Większość kobiet nabywa trwałą odporność jeszcze w wieku dziecięcym lub nastoletnim.

Bostonka

Bostonka w ciąży to jedna z wielu chorób zakaźnych, które mogą wystąpić w okresie oczekiwania na dziecko. Stanowi poważne zagrożenie, ponieważ ma bardzo przykre konsekwencje dla płodu – w razie zakażenia się wirusem przez mamę. Zachorowanie zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych, a ponadto może doprowadzić do poronienia lub śmierci płodu.

Reklama

Toksoplazmoza

Jest to choroba zakaźna, która kojarzy się przede wszystkim z kotami. Tymczasem większość zachorowań pojawia się na skutek spożywania surowego mięsa, niedomytych warzyw i owoców. Zakażenie pasożytami Toxoplasma gondi może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, pojawieniem się wad wzroku i słuchu, śpiączką, a nawet śmiercią płodu.

Z uwagi na duże ryzyko zachorowania, każda ciężarna zobowiązana jest do wykonania badania krwi. Jego istotą jest oznaczenie przeciwciał IgG i IgM. Jeżeli wynik jest negatywny, wówczas należy badanie przeprowadzić kilkakrotnie w okresie ciąży.

Listerioza

To kolejna choroba zakaźna, która może stanowić zagrożenie dla kobiet ciężarnych i płodu. Dochodzi do niej na skutek spożywania mleka i przetworów mlecznych niepoddanych pasteryzacji. Spore zagrożenie stanowi jedzenie serów pleśniowych (niebieskich), miękkich serów, surowych warzyw i owoców, surowego mięsa i owoców morza. Listerioza może prowadzić przede wszystkim do przedwczesnego porodu lub poronienia. Niekiedy pojawiają się ciążowe powikłania.

Chorobom zakaźnym można zapobiec

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie panikuj – chorobom zakaźnym można skutecznie zapobiec. Podstawą jest unikanie bezpośredniego kontaktu ze źródłem zakażenia oraz zachowanie higieny. Pamiętaj jednocześnie, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. W razie podejrzenia którejś z chorób musisz niezwłocznie skontaktować się z internistą, a następnie ginekologiem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->