Nowy sklep

już ON-LINE

Chorzy na moczówkę prostą przysadkową zapłacą 26 razy więcej

To prawdziwy cenowy szok - z 3,20 zł do 85 zł

Spis treści

Zmiany na liście leków refundowanych wywołały wiele kontrowersji. Oburzeni są szczególnie pacjenci zmagający się z moczówką prostą przysadkową. Opakowanie leku, który przyjmują pacjenci po operacjach guza przysadki zdrożało 26 razy.

Zobacz: Moczówka prosta - postać ośrodkowa

Jak donosi Gazeta Wyborcza opakowanie leku Minirin Melt 120mg kosztowało do tej pory 3,20 zł, obecnie trzeba za nie zapłacić około 85 zł. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że nie istnieje tańszy odpowiednik, a pacjenci muszą przyjmować kilka opakowań leku miesięcznie przez całe życie. Koszt miesięcznej kuracji wzrósł z kilkunastu do kilkuset złotych.

Reklama

Dla wielu pacjentów są to koszty bardzo trudne do pokrycia.

Moczówka prosta przysadkowa to rzadka, nieuleczalna choroba, której powodem jest niedobór wazopresyny. Wazopresyna odpowiada za zagęszczanie moczu w nerkach. Chorzy na moczówkę wydalają duże ilości jasnego moczu, o małej gęstości.  

Lek o którym mowa – Minirin Melt, przywraca prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową oraz zapobiega niebezpiecznemu w skutkach odwodnieniu. Zaprzestanie kuracji może przynieść dramatyczne konsekwencje, ze śmiercią włącznie.

Gazeta Wyborcza doniosła, że szacuje się, że mimo braku oficjalnych danych w Polsce z chorobą zmaga się kilka tysięcy osób. Chorzy na moczówkę prostą przysadkową planują skrzyknąć się w Internecie i walczyć o swoją sprawę – podaje Wyborcza.

Ek

>>> Sprawdź ceny leków w naszej porównywarce

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)