Chorzy na złą pogodę

Meteoropaci to osoby szczególnie wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych. Nawet niewielkie wahania pogodowe mogą wywołać u nich lawinę dolegliwości, m.in. bóle głowy, osłabienie, rozdrażnienie czy bezsenność.

Nie da się ukryć, że w naszym klimacie dni ciepłych, słonecznych i bezwietrznych - czyli takich jakie najbardziej lubimy - nie ma zbyt dużo. Gdy spadają ciśnienie i temperatura, robi się pochmurno i deszczowo, ale również wtedy gdy zapanuje odbierający siły i oddech upał, nawet zdrowi ludzie zaczynają narzekać. A co dopiero ci, których organizmy nie potrafią sobie z takimi warunkami poradzić.


Meteoropatia - choroba cywilizacyjna


Na dolegliwości związane ze zmianami pogody cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa. Niestety to choroba cywilizacyjna, spowodowana coraz większą izolacją człowieka od natury. Większość na nią cierpiących to mieszkańcy miast, którzy spędzają całe dnie w zamkniętych pomieszczeniach i tracą odporność na zmiany warunków atmosferycznych.


Najczęstsze dolegliwości


Meteoropaci, gdy spadają ciśnienie i temperatura, najczęściej skarżą się na migrenowe bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie, ospałość, kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie i bezsenność. Dolegliwości te, mimo że bardzo uciążliwe, nie są groźne dla zdrowia i zwykle mijają, gdy tylko "poprawi się" pogoda. Jednak, w połączeniu ze stresem, przemęczeniem, brakiem ruchu oraz niewłaściwą dietą stwarzają korzystne warunki dla infekcji i poważnych chorób.


Bolą kości - będzie padało


Gwałtowne zmiany pogody mogą zaostrzyć objawy wielu schorzeń. Bywają boleśnie odczuwane przez osoby chorujące na choroby przewlekłe, głównie układu kostno-stawowego, nerwowego i układu krążenia. Dolegliwości reumatyczne nasilają się przy spadku ciśnienia atmosferycznego, dużej wilgotności i niskiej temperaturze powietrza. Podobnie bólem reagują miejsca, w których doznaliśmy urazów czy złamań lub gdzie mamy blizny pooperacyjne. Na takie zmiany pogody zdecydowanie wrażliwsi są ludzie w podeszłym wieku.


Jesień i zima groźne dla zawałowców


Zaostrzenie choroby wieńcowej i zawały serca najczęściej zdarzają się w okresie jesienno-zimowym, przy niskiej temperaturze otoczenia i w czasie przechodzenia chłodnych frontów atmosferycznych. U osób z nadciśnieniem tętniczym w takim czasie może dojść do wzrostu ciśnienia krwi, z kolei ciepłe fronty powodują efekt odwrotny.


Wrzody bolą wiosną i jesienią


Choroba wrzodowa uaktywnia się najchętniej wiosną i późną jesienią. To właśnie wtedy dochodzi do nawrotu silnych dolegliwości wrzodowych. Ponadto, w czasie przechodzenia ciepłych frontów atmosferycznych częściej dochodzi do wystąpienia powikłań, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego.


Jak sobie radzić z kaprysami pogody?Największe znaczenie w łagodzeniu dolegliwości związanych ze zmianami pogody ma zahartowanie organizmu. Zapewnimy mu to zażywając dużo ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, stosując zdrową, opartą na warzywach i owocach dietę, a także przeznaczając odpowiednią ilość czasu na sen i wypoczynek.
Gdy już jednak dopadną nas meteoropatyczne dolegliwości, możemy wspomóc się domowymi środkami. Senność przepędzi filiżanka kawy lub orzeźwiający prysznic, na problemy z koncentracją świetnie pomoże zielona herbatka lub napar z korzenia żeń-szenia, a rozdrażnienie i nadpobudliwość złagodzi herbatka z melisy lub kąpiel z dodatkiem relaksujących olejków eterycznych. Można także zastosować preparaty zawierające magnez i witaminy z grupy B.
Na koniec pamiętajmy, aby w czasie "niezdrowej" pogody nie planować niczego wymagającego bardzo dużego wysiłku fizycznego, intelektualnego czy psychicznego, a więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek. Ważne sprawy załatwimy, gdy znowu zaświeci słońce.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA