Chorzy z nadciśnieniem masowo porzucają leczenie

Starszy niż rok
Nadciśnienie to groźna choroba, jednak wielu pacjentów lekceważy ją z braku wiedzy
 

Lekarze przepisują leki, a pacjenci ich nie biorą lub nie wykupują, albo zaprzestają leczenia kiedy się poprawia stan zdrowia – tak wynika z badań Przemysława Kardasa, kierownika I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W raporcie znajdujemy dane świadczące o tym, że spośród 19 tys. chorych ze świeżo rozpoznanym nadciśnieniem tylko niecałe 10%  kontynuowało leczenie dłużej niż 6 miesięcy. Ponad połowa z całej grupy badanych przyznała, że przyjmowała leki bardzo nieregularnie. Co piąty chory zaprzestał terapii po zużyciu jednego opakowania leku! 

Najczęściej leczenie przerywali pacjenci ze zdiagnozowaną schizofrenią. Najbardziej wytrzymałą grupą w terapii okazały się osoby starsze, również te, które często odwiedzają lekarza (zjawisko przestrzegania zaleceń określane jako „typ białego fartucha”).

Zobacz wideo: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

W środowisku lekarskim przyjmuje się że po upływie 5 lat leczenie kontynuuje nie więcej niż 10-15% pacjentów. Co jest tego przyczyną? 

Dlaczego pacjenci nie leczą nadciśnienia?

Dzięki zastosowaniu oceny elektronicznej i monitoringu osoby badanej okazuje się, że osoby przewlekle chore (nadciśnienie, cukrzyca, depresja) mają duży problem na samym starcie leczenia nadciśnienia. Osoby chore psychicznie często nie akceptują diagnozy lekarskiej  i nie realizują recept. 
W nadciśnieniu częstym argumentem jest też brak motywacji do podjęcia leczenia. Pacjenci nie wiedzą czym grozi nieprzestrzeganie zaleceń. Zwłaszcza jeśli podczas pierwszej, najważniejszej w gruncie rzeczy wizyty, lekarz nie wytłumaczy dokładnie na czym polega ich choroba i czym grozi zaniechanie leczenia. Nadciśnienie to choroba bezobjawowa, chory nie czuje zmian podczas leczenia. Stąd łatwo rezygnuje z dalszego leczenia po przyjęciu pierwszego opakowania. 
 

Ceny leków bolą bardziej niż choroba

Prof. Waldemar Banasiak, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, niechęć pacjentów do rygorów kuracji tłumaczy po części brakiem wyobraźni, ale też rozkłada ręce. - Jak mam wytłumaczyć czterdziestolatkowi z nadciśnieniem, który nie odczuwa żadnych kłopotów ze zdrowiem, że powinien przyjmować leki codziennie, bo tylko w ten sposób można zapobiec udarowi lub zawałowi serca? - pyta. 
Sporą przeszkodą jest także cena leków. Pacjenci coraz częściej rezygnują z zakupienia leków, zwłaszcza gdy są drogie. Dużą grupę stanowią też ci chorzy, którzy zakupili lek, a pod wpływem różnych bodźców nie rozpoczęli jego stosowania (np. gdy przeczytali o możliwych skutkach ubocznych działania leku).
Jak twierdzi dr hab. n. med. Przemysław Kardas, pacjenci często też nieświadome pomijają pojedyncze dawki oraz przedwcześnie kończą terapię. 
Bywają również kilkudniowe okresy podczas których pacjenci nie przyjmują leków. Takie zachowania określa się wakacjami od leków (ang. Drugs holidays). Okazuje się, że zwykłe zdarzają się w weekendy lub związane są z innymi uroczystościami czy świętami. 

Wysoka cena zaniechania leczenia

Problem jest poważny nie tylko ze względu na zdrowie pacjentów, ale też ogromne koszty. Według dr Kardasa niestosowanie się do lekarskich zaleceń kosztuje 6 mld zł. Tyle traci Narodowy Fundusz Zdrowia, który płaci za wykupione leki których pacjenci nie zażywają oraz za leczenie osób, które trafiły do szpitala, chociaż mogłyby tego uniknąć. - Zdarza się, że po operacji serca pacjent w piątek wychodzi z receptą na leki. Czuje się dobrze, więc odkłada ich zakup na poniedziałek. A już w niedzielę trafia do nas z drugim zawałem - opowiada prof. Robert Gil z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Jak zachęcać do leczenia nadciśnienia

Lekarze już opisali co zachęca pacjentów do właściwego leczenia. Na pierwszym miejscu wymienia się dobrą komunikację między lekarzem, a pacjentem. Inne czynniki to: 
  • edukacja pacjenta;
  • odpowiednia treść i forma zaleceń lekarskich;
  • niska cena leku;
  • wygodna i zgodna z upodobaniami pacjenta forma leku;
  • łatwe do użycia opakowanie leku;
  • rzadkie dawkowanie leku;
  • brak działań ubocznych;
  • powiązanie przyjmowania leku z innymi czynnościami;
  • satysfakcja pacjenta;
  • nadzór lekarza i osób trzecich.

Sprawdź: Naturalne sposoby na nadciśnienie

Zobacz też: Dieta DASH, czyli dieta na obniżenie ciśnienia

 
Źródło: Gazeta Lekarska, Am J Hypertens 2012; 25: 195–203
bm

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA