Chrapanie może świadczyć o poważnej chorobie

Każdy z nas zna ten charakterystyczny odgłos – chrapanie. Choć często bywa ono obiektem żartów, czasem może okazać się naprawdę niebezpieczne. Chrapania nie można bagatelizować, nie tylko dlatego, że uprzykrza życie naszym współlokatorom. Często staje się ono przyczyną poważnych chorób, mogących doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia zdrowia.

Spis treści

Skąd się bierze chrapanie?

Charakterystyczny odgłos, towarzyszący niektórym z nas w nocy, jest wynikiem drgań podniebienia i języczka, które podczas snu stają się zwiotczałe i zapadając się zmniejszają szczelinę gardła. Gdy oddychamy, powietrze ma więc do pokonania trudniejszą drogę, czemu towarzyszy specyficzny, miarowy odgłos. Zapewnie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś chrapać. Dzieje się tak gdy jesteśmy chorzy, nadużywamy alkoholu, czy papierosów. Jeżeli są to sytuacje odosobnione, mające wyraźną przyczynę, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się to nam często lub nie umiemy określić powodu chrapania, powinniśmy udać się do lekarza.

Dlaczego chrapanie jest groźne?

Jak wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Sztuka Banel, chrapanie może być niebezpieczne z wielu powodów. Po pierwsze, osoba notorycznie chrapiąca wciąż jest niewyspana, ma obniżoną zdolność koncentracji, cierpieć może na poranne bóle głowy i „odpływać” przy każdej nadarzającej się okazji. Chrapanie może doprowadzić do poważnego schorzenia – bezdechu sennego, a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu, chorób układu krążenia, a nawet zawału serca. Często zapominamy, jak bardzo istotny dla naszej kondycji i zdrowia jest dobry, odpowiednio długi sen i jak dotkliwe konsekwencje niosą ze sobą jego zakłócenia.

Jak leczyć chrapanie?

Jeżeli przyczyną chrapania jest nadwaga, lub zbyt częste korzystanie z używek – odpowiedź jest prosta – zdrowa dieta i abstynencja. Jeśli jednak dzieje się tak np. z powodu nieprawidłowej budowy gardła konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Istnieją już bezbolesne i mało inwazyjne metody leczenia, pozwalające na dokonanie zabiegu plastyki gardła w ramach chirurgii jednego dnia. W sprzedaży są również środki wspomagające walkę z chrapaniem, takie jak inhalatory, spraye, specjalne plastry. 

Źródło wypowiedzi strona www.poradnia.pl

Zobacz: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij