Chroń oczy przed promieniowaniem

Choć okulary przeciwsłoneczne są latem bardzo modne, to wiele osób unika ich noszenia. A szkoda, bo to nie tylko ozdoba, ale również znakomita ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Oczy bez okularów poddane są działaniu podwójnego promieniowania. Pierwsze z nich, ultrafioletowe dociera aż do rogówki, podrażnia ją, wywołując uczucie pieczenia a nawet ból. Może także spowodować zaburzenia widzenia, jeśli promieniowanie jest wyjątkowo silne, co zdarza się na przykład w górach. Drugi rodzaj promieniowania to podczerwień. Rozgrzewa ono oczy, męczy je bardzo, przez co widzimy gorzej, a obraz staje się nieostry. Tym wszystkim dolegliwościom towarzyszyć mogą również bóle i zawroty głowy, szczególnie w okolicach skroni.

Więcej: Chroń oczy przed słońcem

Filtr i kolor szkieł

Dobre, zapewniające ochronę okulary powinny zawierać przede wszystkim filtr. W zależności od przeznaczenia dobieramy odpowiedni jego numer. Na przykład gdy wybieramy się w góry, nad morze czy na południe Europy powinniśmy zaopatrzyć się w filtr 400. Na co dzień nie obowiązuje tak wysoki faktor. Nie bez znaczenia jest także kolor szkieł. Na pewno nie powinny być żółte, bo możemy zostać oślepieni słońcem, lepiej zostawić je sobie na wypadek mgły. Najbardziej uniwersalne są szkła szare. Zielone zaleca się dalekowidzom, a dla krótkowidzów idealne będą okulary z brązowymi szkłami. Niestety, tak ostatnio modne szkła o barwie błękitnej, pomarańczowej czy różowej nie są zbyt zdrowe i tylko w bardzo niewielkim stopniu chronią nas przed szkodliwymi promieniami UV.

Dla osób z wadą wzroku

Jest natomiast zupełnie bez znaczenia, czy okulary są wykonane ze szkła czy też plastiku. Plastikowe są zdecydowanie lżejsze i nie tłuką się. Szklane natomiast nie zarysowują się, preferują je więc ci, którym zależy na ostrości widzenia. Konieczność ochrony oczu przed słońcem dotyczy także osób z wadami wzroku. Muszą one tylko nabyć w zakładzie optycznym specjalne, przyciemniane szkła albo zaopatrzyć się w nakładki na swoje zwykłe okulary.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Estetyka i wygoda

I wreszcie problem ostatni - właściwy dobór oprawek. Przede wszystkim powinny być twarzowe. Po drugie - dostosowane do okoliczności, szczególnie w przypadku uprawiania sportów. Dla rowerzystów zalecane są lekkie, z dobrze przylegającymi oprawkami. Uprawiającym sporty wodne polecić można okulary giętkie, lekkie, przeciwodblaskowe i ze specjalną taśmą, którą zakłada się z tyłu głowy. Kierując się funkcjonalnością nie zapominajmy jednak, że okulary muszą też być naszą ozdobą.

Zobacz: Sposoby na przemęczone oczy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA