Chroń oczy przed słońcem

Starszy niż rok
Uwielbiamy, gdy świeci słońce. Kochamy jego ciepłe promienie na twarzy. Słońce to życie, młodość, przemiana witaminy D3. Nasz organizm dobrze czuje się, gdy świeci słońce. Jednak pamiętajmy, że słońce to również promieniowanie ultrafioletowe, które ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze oczy.
 

Promieniowanie UV, rozsądnie dawkowane, sprawia, że nasza skóra pokrywa się piękną brązową opalenizną. Wszyscy jednak wiemy, co się stanie, gdy przesadzimy z opalaniem. Nauczyliśmy się już doskonale chronić nasza skórę, teraz czas, aby w podobny sposób chronić także oczy.

Zobacz: Kiedy słońce pomaga? Kiedy szkodzi?

Starzenie wzroku

Niestety, na narząd wzroku promieniowanie ultrafioletowe nie działa pozytywnie. Żyjemy coraz dłużej, ale wzrok starzeje się szybko. Starzeje się przede wszystkim powierzchnia oka, ale także powieki, ich brzegi, rzęsy, spojówka. Nasze oczy stają się suche, przekrwione, czerwone, zmęczone. Promieniowanie słoneczne, które kumuluje się w narządzie wzroku od najmłodszych lat, może mieć wpływ na rozwój chorób oczu, m.in. zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Chrońmy oczy od dzieciństwa

Ciało chronimy przed słońcem dzięki kremom i balsamom z odpowiednim filtrem. Nasze oczy ochronimy tak samo - stosując okulary z odpowiednimi filtrami. Na działanie promieniowania UV narażeni jesteśmy również w dni pochmurne oraz zimą, dlatego okulary ochronne z filtrami powinniśmy nosić o każdej porze roku. Zwłaszcza dotyczy to dzieci, bo to one najwięcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, na spacerach, grze w piłkę czy placach zabaw. Gdy wybieramy się na urlop, koniecznie kupmy naszym pociechom dobrze dopasowane okulary przeciwsłoneczne, z odpowiednim filtrem.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Powszechne przekonanie, że im ciemniejsze szkła, tym lepiej chronią oczy, nie jest zgodne z prawdą. Czarne szkła skutecznie niwelują blask słońca, ale tylko "oszukują" źrenicę, która się rozszerza i przez to wchłania jeszcze większą dawkę promieni UV. Najważniejsze są odpowiednie filtry, a nie czarna szyba okularowa z modnym napisem. Szkła muszą być profesjonalne. Szkodliwemu wpływowi UV przeciwdziałają specjalne soczewki okularowe, które można montować zarówno w okularach korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Soczewki mogą barwione, fotochromowe - ciemnieją lub rozjaśniają się wraz ze zmianą światła, oraz polaryzacyjne - redukujące odblaski odbite od dużych powierzchni. Skuteczność soczewek określana jest wskaźnikiem E-SPF. Im wyższa wartość E-SPF, tym większa ochrona. W salonach optycznych znajdziemy urządzenia, dzięki którym można zmierzyć, w jakim stopniu okulary chronią oczy przed promieniowaniem UV.

Zdrowie i trochę mody

Okulary przeciwsłoneczne muszą mieć dwie bezwzględne cechy: wysoki filtr UV oraz idealnie pasować do twarzy. Nie mogą spadać, uciskać nasady nasady nosa i głowy, a osłaniać oko muszę nie tylko z przodu, ale również z boku. Oczywiście ważne są także odpowiedni dla nas fason i kolor okularów, tak aby były ozdobą naszej twarzy, co świetnie działa na nasze samopoczucie. Latem nieocenione usługi odda nam też noszenie kapeluszy z szerokim rondem lub czapek z dużym daszkiem. Osłonią one oczy przed promieniowaniem UV, a ich walor modowy dla wielu osób może być nie do pogardzenia.

 Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czytaj też: Kiedy słońce jest niebezpieczne?

Sprawdź: Udar słoneczny - objawy. Ile trwa? Leczenie u dzieci

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA