Chroniczne zmęczenie – trudny przeciwnik

Chroniczne zmęczenie – trudny przeciwnik
Starszy niż rok
Czasami dopadają nas bóle somatyczne: ból głowy, gardła czy mięśni. Czujemy się podenerwowani, sfrustrowani i źli. Wszystko jest w porządku jeżeli taki stan szybko mija, gorzej gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. I to bez względu na pogodę, porę roku, ilość pracy czy snu. Wtedy można powiedzieć, że jesteśmy w tzw. "stanie chronicznego zmęczenia".

Jeżeli trwa on dłużej niż sześć miesięcy można mówić o stanie przewlekłym. Lekarze długo byli bezradni wobec tej przypadłości, której przyczyny pozostawały tajemnicą. Przez kilka ostatnich lat udało się na szczęście dowiedzieć o niej czegoś więcej i podjąć próby skutecznej walki.

Przeczytaj także: Cierpisz na ciągłe nadmierne zmęczenie? Sprawdź, czy nie chorujesz na...

Zdradliwe wirusy

Przyczyn takiego samopoczucia jest kilka - jedna z nich jest pochodzenia wirusowego, inne związane są z zatruciami typu chemicznego, złym sposobem odżywiania się, występowaniem wielu czynników stresogennych. Oczywiście najtrudniejszymi i najgroźniejszymi naszymi przeciwnikami są wirusy, które czyhają utajone w organizmie na dogodny moment do ataku. Swoje istnienie ujawniają zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy osłabieni, zestresowani, przebyliśmy operację czy ciężką chorobę.

Do typowych objawów znacznego spadku odporności organizmu należy m.in. uciążliwy i prawie niemożliwy do wyleczenia wirus opryszczki - jej objawy zewnętrzne można zlikwidować, natomiast całkowite zniszczenie tego wirusa szalejącego wewnątrz organizmu to długi i mozolny proces, który niestety może zakończyć się niepowodzeniem.

Zanieczyszczone środowisko

Na stan chronicznego zmęczenia wpływa w dużej mierze środowisko, w którym żyjemy - dotyczy to zarówno zanieczyszczeń wody i powietrza, jak również "zapachów" w miejscu pracy czy domu. Wszelkiego rodzaju płyny czyszczące, lakiery, środku syntetyczne i chemiczne na dłuższą metę niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Niszczycielski stres

Groźnym czynnikiem wywołującym stan chronicznego zmęczenia jest także stres. Jak z nim walczyć? W dzisiejszych czasach nie da się uciec od sytuacji stresowych - trzeba więc wypracować sobie mechanizmy obronne i umieć się od tych sytuacji dystansować. Po pierwsze koniecznie należy wygospodarować w ciągu dnia trochę czasu na odpoczynek - znaleźć przynajmniej 15 minut na medytacje, wziąć aromatyczną kąpiel, udać się do masażysty czy na spacer. Chroniczne zmęczenie najczęściej dotyka tych, którzy są pracoholikami albo mają tendencje nerwicowe. Oprócz negatywnego wpływu na stan fizyczny człowieka, obniżeniu ulega także jego stan umysłowy - pojawiają się problemy z koncentracją, kojarzeniem czy myśleniem strategicznym.

Czytaj też: Choroba Fabry'ego

Właściwe żywienie i zioła

Jak poradzić sobie z tym uciążliwym stanem? Przede wszystkim wspomóc siły obronne organizmu - zażywać wzmacniające organizm ziołowe preparaty (np. Echinacea), pić napary oczyszczające z brzozy, pokrzywy, dziurawca, mniszka, rumianku, rdestu ptasiego, krwawnika, mięty pieprzowej czy zażywać leki homeopatyczne. Zwrócić też uwagę na jakość spożywanych pokarmów - postarać się o dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych witamin (głównie C, E, A i B complex) i mikroelementów. Lekarze zalecają ograniczenie alkoholu, kawy i spożycia mięsa. Wskazane jest także "zażywanie" owoców zawierające antocyjany - czyli barwniki, które pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Są to m.in.: porzeczki, jeżyna, wiśnia, jagoda czy ciemne winogrona. Wzmocnić organizm można także poprzez wyciągi z jeżówki purpurowej, korzenia żeń-szenia czy miłorzębu japońskiego.

Przeczytaj takżę: W jaki sposób jedzenie wpływa na zmęczenie

Jeżeli zauważymy u siebie objawy chronicznego zmęczenia - pamiętajmy o trzech podstawowych zasadach: po pierwsze - odtruwajmy organizm, po drugie - wzmacniajmy, a po trzecie - walczmy ze stresem, relaksując się.

Elżbieta Koman

Przeczytaj także: Uważaj – to nie zmęczenie, to anemia!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA