Dla Ciebie, na zdrowie!

Chusteczki nawilżane - dla niemowląt i dzieci. Jakie wybrać?

Chusteczki nawilżane dla niemowląt to jedna z tych rzeczy, bez których wielu rodzicom ciężko jest wyobrazić sobie wyprawkę dla maluszka. Jakie chusteczki nawilżane wybrać, by jak najlepiej sprawdziły się one u naszego dziecka? Podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupów.
Chusteczki nawilżane dla niemowlaka
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Chusteczki nawilżane - dlaczego warto je mieć?

Chusteczki nawilżane dla noworodka przydają się w domu podczas przewijania, na spacerze do oczyszczenia rączek dziecka po zabawie w piasku czy podczas jedzenia w podróży do przemycia umorusanej buzi. 

Bezzapachowe, bez parabenów, ekologiczne, z roślinnymi ekstraktami, wytłaczanymi wzorkami - wybór nawilżanych chusteczek jest ogromny. Wielu rodziców traktuje je jako najważniejszy produkt zaraz po pieluszkach. Jak zatem wybrać te najlepsze? Podczas zakupów warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • skład, 
  • ilość sztuk w opakowaniu, 
  • cenę, 
  • zapach, 
  • rodzaj,
  • szczelność opakowania, 
  • wielkość samych chusteczek. 

Warto wiedzieć, że substancje, którymi są one nawilżane czasem mogą pozostawiać na skórze dziecka mokre lub lepkie ślady. Często trzeba zatem przetestować kilka różnych wariantów nim odnajdziemy ten najbardziej odpowiadający.

Czym różnią się chusteczki nawilżane dla dzieci?

Mówiąc wprost: wszystkim, czym tylko się da: rodzajem i wielkością opakowania, rozmiarem chusteczek, ceną, zapachem (ten potrafi być czasem bardzo intensywny) i oczywiście składem substancji nawilżających. 

Producenci coraz chętniej wykorzystują w procesie produkcji roślinne ekstrakty, np. z nagietka, czy sok z liści aloesu. Dla rodziców, oprócz składu, a co za tym idzie efektu działania chusteczek, ważna jest także wydajność. Świadczy o niej przede wszystkim wielkość samych chusteczek. Już kilka centymetrów różnicy może zadecydować o liczbie chusteczek wykorzystywanych podczas przewijania. Im mniejsze, tym będziemy jednorazowo zużywać ich więcej. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na cenę jednostkową (jednej chusteczki) - to najlepszy sposób na szybkie porównanie ceny. 

Reklama

Chusteczki nawilżane dla noworodka o wrażliwej skórze

Jakie chusteczki nawilżane dla noworodka? Dla maluszka o wyjątkowo wrażliwej, skłonnej do alergii skórze, warto wybrać te nasączane wodą. Zwykłe chusteczki nawilżające mogłyby wywołać u niego podrażnienia, ponieważ w ich składach znajdują się różnego rodzaju substancje chemiczne, np. parabeny. Dobrze zatem wiedzieć, że na rynku znajdziemy chusteczki, które są w 99, a nawet 99,9% nasączone czystą wodą. Pozostałe 0,1% to roślinne ekstrakty, które pełnią rolę naturalnych konserwantów. Produkty tego typu gwarantują skuteczne i bezpieczne oczyszczanie skóry dziecka, bez obaw o reakcje alergiczne i podrażnienia. Poleca się je przede wszystkim dzieciom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), skłonnością do alergii, łuszczycą czy wyjątkową wrażliwością miejsc okołopieluszkowych. Śmiało mogą stosować je także dorośli.

[link_srodtektowy id="33405"]

Chusteczki nawilżane dla niemowląt - czego unikać?

Choć produkty dla dzieci są robione z myślą o ich specjalnych potrzebach pielęgnacyjnych, czasami mogą się w nich znajdować substancje mogące zaszkodzić wrażliwej skórze dziecka czy wręcz wywołać uczulenia. 

Za reakcje alergiczne i podrażnienia zwykle odpowiedzialne są takie składniki, jak:

  • Propylene Glycol, 
  • Phenoxyethanol, 
  • Sodium Benzoate, 
  • Benzoic Acid, 
  • Butylparaben, 
  • Propylparaben, 
  • Potassium Sorbate, 

a także sztuczne substancje zapachowe. Przed zakupem zwróćmy zatem szczególną uwagę na skład nawilżanych chusteczek, a w razie wywołania przez nie nieprawidłowych reakcji skórnych zaprzestańmy ich używania i poszukajmy produktu o jak najbardziej naturalnym, prostym składzie. Czytając go warto pamiętać, że duże znaczenie ma kolejność wymienionych w nim składników. Te, które zostały umieszczone na początku, znajdują się w największej ilości, a tych wymienionych na końcu jest w składzie najmniej. Obecność konserwantów na końcu składu świadczy zatem o ich niskim, a co za tym idzie, relatywnie niedużym stężeniu i niewielkim ryzyku ewentualnych podrażnień. 

Reklama

Jakie chusteczki nawilżane dla noworodka wybrać?

Przede wszystkim te o jak najlepszym składzie - zwłaszcza, jeśli maluszek ma alergiczną, atopową bądź wyjątkowo wrażliwą skórę. Rodzice chwalą sobie także udogodnienia, takie jak plastikowe zamknięcie opakowania - umożliwia ono nie tylko wygodne wyciąganie produktu, ale również zapobiega wysychaniu chusteczek. 

Pamiętajmy jednak, że najważniejszy zawsze będzie skład - to od niego zależy bowiem efekt zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych z użyciem chusteczek. A jak to wygląda cenowo? Rozbieżność jest bardzo duża. Za najmniejsze opakowanie, w którym znajduje się 20 sztuk chusteczek możemy zapłacić od 3 do nawet 6 zł w zależności od marki, przy czym za wyższą ceną zwykle idzie wyższa jakość i lepszy skład. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznawać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu, a także czyhać na promocje. 

Czytaj również

Bibliografia

  • „Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka”, P. Zawitkowski
  • „Noworodek i jego rodzina. Praktyka położnicza”, S. Trotter
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Nuuni kosmetyki
Znaczenie mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Olejek jojoba na włosy
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie. Jaka cena?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!