} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Chusteczki nawilżane - dla niemowląt i dzieci. Jakie wybrać?

Chusteczki nawilżane dla niemowląt to jedna z tych rzeczy, bez których wielu rodzicom ciężko jest wyobrazić sobie wyprawkę dla maluszka. Jakie chusteczki nawilżane wybrać, by jak najlepiej sprawdziły się one u naszego dziecka? Podpowiadamy, na co koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupów.
Chusteczki nawilżane dla niemowlaka
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Chusteczki nawilżane - dlaczego warto je mieć?

Chusteczki nawilżane dla noworodka przydają się w domu podczas przewijania, na spacerze do oczyszczenia rączek dziecka po zabawie w piasku czy podczas jedzenia w podróży do przemycia umorusanej buzi. 

Bezzapachowe, bez parabenów, ekologiczne, z roślinnymi ekstraktami, wytłaczanymi wzorkami - wybór nawilżanych chusteczek jest ogromny. Wielu rodziców traktuje je jako najważniejszy produkt zaraz po pieluszkach. Jak zatem wybrać te najlepsze? Podczas zakupów warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • skład, 
 • ilość sztuk w opakowaniu, 
 • cenę, 
 • zapach, 
 • rodzaj,
 • szczelność opakowania, 
 • wielkość samych chusteczek. 

Warto wiedzieć, że substancje, którymi są one nawilżane czasem mogą pozostawiać na skórze dziecka mokre lub lepkie ślady. Często trzeba zatem przetestować kilka różnych wariantów nim odnajdziemy ten najbardziej odpowiadający.

Reklama

Czym różnią się chusteczki nawilżane dla dzieci?

Mówiąc wprost: wszystkim, czym tylko się da: rodzajem i wielkością opakowania, rozmiarem chusteczek, ceną, zapachem (ten potrafi być czasem bardzo intensywny) i oczywiście składem substancji nawilżających. 

Producenci coraz chętniej wykorzystują w procesie produkcji roślinne ekstrakty, np. z nagietka, czy sok z liści aloesu. Dla rodziców, oprócz składu, a co za tym idzie efektu działania chusteczek, ważna jest także wydajność. Świadczy o niej przede wszystkim wielkość samych chusteczek. Już kilka centymetrów różnicy może zadecydować o liczbie chusteczek wykorzystywanych podczas przewijania. Im mniejsze, tym będziemy jednorazowo zużywać ich więcej. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na cenę jednostkową (jednej chusteczki) - to najlepszy sposób na szybkie porównanie ceny. 

Reklama

Chusteczki nawilżane dla noworodka o wrażliwej skórze

Jakie chusteczki nawilżane dla noworodka? Dla maluszka o wyjątkowo wrażliwej, skłonnej do alergii skórze, warto wybrać te nasączane wodą. Zwykłe chusteczki nawilżające mogłyby wywołać u niego podrażnienia, ponieważ w ich składach znajdują się różnego rodzaju substancje chemiczne, np. parabeny. Dobrze zatem wiedzieć, że na rynku znajdziemy chusteczki, które są w 99, a nawet 99,9% nasączone czystą wodą. Pozostałe 0,1% to roślinne ekstrakty, które pełnią rolę naturalnych konserwantów. Produkty tego typu gwarantują skuteczne i bezpieczne oczyszczanie skóry dziecka, bez obaw o reakcje alergiczne i podrażnienia. Poleca się je przede wszystkim dzieciom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), skłonnością do alergii, łuszczycą czy wyjątkową wrażliwością miejsc okołopieluszkowych. Śmiało mogą stosować je także dorośli.

[link_srodtektowy id="33405"]

Reklama

Chusteczki nawilżane dla niemowląt - czego unikać?

Choć produkty dla dzieci są robione z myślą o ich specjalnych potrzebach pielęgnacyjnych, czasami mogą się w nich znajdować substancje mogące zaszkodzić wrażliwej skórze dziecka czy wręcz wywołać uczulenia. 

Za reakcje alergiczne i podrażnienia zwykle odpowiedzialne są takie składniki, jak:

 • Propylene Glycol, 
 • Phenoxyethanol, 
 • Sodium Benzoate, 
 • Benzoic Acid, 
 • Butylparaben, 
 • Propylparaben, 
 • Potassium Sorbate, 

a także sztuczne substancje zapachowe. Przed zakupem zwróćmy zatem szczególną uwagę na skład nawilżanych chusteczek, a w razie wywołania przez nie nieprawidłowych reakcji skórnych zaprzestańmy ich używania i poszukajmy produktu o jak najbardziej naturalnym, prostym składzie. Czytając go warto pamiętać, że duże znaczenie ma kolejność wymienionych w nim składników. Te, które zostały umieszczone na początku, znajdują się w największej ilości, a tych wymienionych na końcu jest w składzie najmniej. Obecność konserwantów na końcu składu świadczy zatem o ich niskim, a co za tym idzie, relatywnie niedużym stężeniu i niewielkim ryzyku ewentualnych podrażnień. 

Reklama

Jakie chusteczki nawilżane dla noworodka wybrać?

Przede wszystkim te o jak najlepszym składzie - zwłaszcza, jeśli maluszek ma alergiczną, atopową bądź wyjątkowo wrażliwą skórę. Rodzice chwalą sobie także udogodnienia, takie jak plastikowe zamknięcie opakowania - umożliwia ono nie tylko wygodne wyciąganie produktu, ale również zapobiega wysychaniu chusteczek. 

Pamiętajmy jednak, że najważniejszy zawsze będzie skład - to od niego zależy bowiem efekt zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych z użyciem chusteczek. A jak to wygląda cenowo? Rozbieżność jest bardzo duża. Za najmniejsze opakowanie, w którym znajduje się 20 sztuk chusteczek możemy zapłacić od 3 do nawet 6 zł w zależności od marki, przy czym za wyższą ceną zwykle idzie wyższa jakość i lepszy skład. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznawać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu, a także czyhać na promocje. 

Czytaj również

Bibliografia

 • „Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka”, P. Zawitkowski
 • „Noworodek i jego rodzina. Praktyka położnicza”, S. Trotter
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Prezent dla niemowlaka i noworodka na baby shower
Baby shower
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Dziecko na macie sensorycznej
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!