Ciąża nie powinna boleć - wywiad ze specjalistą fizjoterapii, Maciejem Stachurskim. cz.1

Jak kobieta może radzić sobie z bólami występującymi przed porodem? Jak szybko wrócić do formy po porodzie? Na te i inne pytania odpowie nam fizjoterapeuta ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, Maciej Stachurski. Dzisiaj pierwsza część wywiadu.

W swojej pracy wykorzystuje Pan 4 metody fizjoterapeutyczne – PNF, Cyriax’a, McKenzie, kinesiology taping . Z których metod korzysta Pan, jeśli chodzi o pomocy kobietom w ciąży i czasie połogu?

Nie ma żadnych metod, które są przeznaczone tylko dla kobiet w ciąży i tylko w połogu. Wszystko to, co robię, to jest wypracowane i zdobyte na podstawie doświadczenia. Z każdej z metod, z której korzystałem i której się uczyłem, wyjąłem sobie pewne elementy, które pozwalają mi na pracę z pacjentkami. A więc to wszystko jest budowane na własnym doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach, dzięki którym mogę dopasowywać do konkretnych przypadków znane mi metody. Bardzo dużo korzystam z metody Kinesiology taping, czyli obklejania ciała kolorowymi bawełnianymi plasterkami, które dzięki różnym konfiguracjom, pozwalają na uzyskanie np. napięcia mięśni czy ich rozluźnienia. Jest ona bardzo popularna w sporcie. Coraz częściej widzi się sportowców z ponaklejanymi na różne części ciała taśmami. Metoda jest bardzo skuteczna – ja jestem bardzo zadowolony z rezultatów, a i Panie sobie chwalą taką formę terapii.

Zobacz: Jak jeść w ciąży i nie przytyć?

Dolegliwości u kobiet w ciąży

Jakie są najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się pacjentki w czasie ciąży?

Przede wszystkim bóle kręgosłupa – to najczęstszy problem, jaki pojawia się u kobiet w ciąży. Zwłaszcza 2-3 trymestr, kiedy brzuch zaczyna rosnąć i mamy stopniową zmianę środka ciężkości ciała – to wpływa na kręgosłup, więc dobrze jest wtedy zastosować rehabilitację. Druga grupa problemów, jakie się mogą pojawić, to problemy z miednicą, ból w tamtych okolicach, a także stawów krzyżowo – biodrowych i w okolicach spojenia łonowego.  Tutaj również trzeba dopasować terapię do tego, co tak naprawdę jest problemem. Opiera się ona na prawidłowej diagnostyce. To jest podstawa do tego, żeby znaleźć źródło problemu i dopiero wtedy zastosować odpowiednie leczenie. Inne przypadki, które się w trakcie ciąży mogą zdarzyć, to bóle mięśniowe, bóle stawów i obrzęki limfatyczne. Nasilają się one, gdy jest gorąco, a więc szczególnie w porze letniej. Panie często narzekają wtedy na opuchnięte nogi i dłonie. Co istotne, są skuteczne metody radzenia sobie z tym problem.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Jakie objawy są sygnałem, że wizyta u fizjoterapeuty jest niezbędna?

Ciąża nie powinna boleć. Gdy zdarzają są jakieś problemy zdrowotne, najczęściej jest tak, że lekarz ginekolog nie umie nam zaproponować konkretnych rozwiązań w przypadku np. bólu stawów czy kręgosłupa. Wtedy warto jest skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, bo leczenie takich przypadłości to jego obszar pracy. Bardzo ważne jest, żeby dobrać sobie odpowiednie formy aktywności – ćwiczenia, masaże czy Kinesiology Typing, czyli wspominana wcześniej metoda z przyklejaniem plasterków na ciało. Grunt to dobrać odpowiednią metodę działania do odpowiedniego problemu bólowego. Co powinno tak naprawdę skłonić do przyjścia do fizjoterapeuty? Przede wszystkim ból. Jeśli pojawia się jakikolwiek ból w ciąży, to właśnie metody fizjoterapeutycznie są najbardziej skuteczne i potrzebne. Co więcej? Na pewno dyskomfort, chociażby w przypadku obrzęków. Na to również są metody, które mogą sobie z nim skutecznie poradzić.

Depresja w ciąży. Czy to przez nadciśnienie?

Fizjoterapia w ciąży

Czy jest konkretny okres w ciąży, w którym fizjoterapia jest najbardziej wskazana?

Ciężko jest to określić z tego względu na to, że każda kobieta reaguje trochę inaczej, każdy organizm jest trochę inny. Są takie panie, które przez całą ciąże mają problemy z kręgosłupem czy z inną dolegliwością, a są panie, które całą ciąże przechodzą bez najmniejszego problemu, a uciążliwe bóle, np. stawów krzyżowo-biodrowych, pojawiają się dopiero na tydzień przed rozwiązaniem. Znam takie przypadki, gdzie praktycznie przez 35 tygodni ciąży było wszystko w porządku, a w ostatnich 3-4 tygodniach zaczęły się duże problemy.

Czy fizjoterapia jest bezpieczna? Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko dla mamy i dziecka?

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja nie niesie ze sobą ryzyka, ale to zależy tylko i wyłącznie od rozsądku fizjoterapeuty, który prowadzi pacjentkę. Możemy pomóc i zapobiec pewnym dolegliwościom nawet przy ciążach zagrożonych, kiedy kobieta przez większość czasu musi leżeć. Pomocne jest tutaj chociażby nauka odpowiedniego układania się, czy też pozycji przeciwbólowych. Możemy też wykorzystać wcześniej wspomniane plastry, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm.

Pan Maciej Stachurski prowadzi swoją praktykę w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Dalszy ciąg wywiadu ( o połogu) już jutro.

Badania w ciąży

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA