Ciąża u kobiety z astmą - stan szczególny

Nie ma żadnych przeszkód, aby chorujące na astmę kobiety zachodziły w ciążę i rodziły zdrowe dzieci. Specyfika choroby wymaga jednak w tym czasie szczególnej uwagi.

Przebieg astmy w czasie ciąży jest trudny do przewidzenia – na skutek zmian hormonalnych i anatomicznych objawy mogą się zarówno nasilić (w 30% przypadków), jak i polepszyć (również w 30% przypadków). Ze statystyk wynika jednak, że do zaostrzenia objawów dochodzi najczęściej między 24. a 36. tygodniem ciąży, natomiast podczas ostatniego miesiąca symptomy zwykle się wyciszają. Duszności podczas porodu zdarzają się niezwykle rzadko.

Nieleczona lub niekontrolowana astma może prowadzić do niedotlenienia lub zahamowania wzrostu płodu, a także przedwczesnego porodu. Skurcze oskrzeli zmniejszają zawartość tlenu we krwi, powodując nieprawidłowy transport tlenu przez pępowinę. Dlatego każdy atak astmy wymaga kontroli stanu dziecka. W ponad połowie przypadków zaostrzeń konieczna jest hospitalizacja. W większości wypadków jednak ciąża może przebiegać prawidłowo, bez negatywnych skutków ani dla matki, ani dla dziecka. Jedynym warunkiem jest uważne monitorowanie choroby przez cały okres ciąży, stały kontakt z lekarzem i stosowanie się do indywidualnego  planu leczenia.

Leczenie astmy u kobiet w ciąży

Leczenie kobiety w ciąży nie różni się od leczenia każdego innego pacjenta z astmą. Zrozumiały niepokój przyszłej matki budzi konieczność przyjmowania leków. Powszechnie wiadomo, że ciąża jest stanem, w którym należy ograniczyć i zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leków. Z badań jednak jednoznacznie wynika, że nieleczona bądź niekontrolowana astma stanowi poważne zagrożenie dla płodu – znacznie większe niż działania niepożądane leków przeciwastmatycznych. Zazwyczaj zaleca się kontynuowanie przyjmowania sterydów wziewnych i leków rozszerzających oskrzela w najmniejszych dawkach, pozwalających na utrzymanie symptomów pod kontrolą. Badania nie wykazały poważnych zagrożeń dla płodu płynących ze stosowania tych preparatów – szczególnie w inhalatorze, który dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Profilaktyka

Ponieważ w trakcie ciąży bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zaostrzeń astmy, niezwykle istotne jest unikanie wszelkich alergenów i czynników mogących wywołać bądź nasilić symptomy. Warto też regularnie wykonywać pomiary  PEF oraz od 24. tygodnia uważnie obserwować ruchy płodu, powiadamiając lekarza o wszelkich niepokojących zmianach. Dla kobiet mających zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie w monitorowaniu choroby przestrzeganie podstawowych zasad chroniących przed zaostrzeniami nie będzie niczym nowym. W rzadkich wypadkach zdarza się, że w czasie ciąży astma pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej na nią nie chorowały. Takie przypadki wymagają szczególnie uważnej kontroli, a przede wszystkim dobrego kontaktu z lekarzem, który udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek co do sposobu postępowania.

Kobiety cierpiące na astmę mogą rodzić naturalnie bądź przez cesarskie cięcie. W obu przypadkach trzeba koniecznie poinformować anestezjologa o astmie oraz o lekach, które się ostatnio przyjmowało.

Ani astma, ani przyjmowane na nią leki nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Czytaj też: Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA