Nowy sklep

już ON-LINE

Ciąża u kobiety z astmą - stan szczególny

Nie ma żadnych przeszkód, aby chorujące na astmę kobiety zachodziły w ciążę i rodziły zdrowe dzieci. Specyfika choroby wymaga jednak w tym czasie szczególnej uwagi.
 

Przebieg astmy w czasie ciąży jest trudny do przewidzenia – na skutek zmian hormonalnych i anatomicznych objawy mogą się zarówno nasilić (w 30% przypadków), jak i polepszyć (również w 30% przypadków). Ze statystyk wynika jednak, że do zaostrzenia objawów dochodzi najczęściej między 24. a 36. tygodniem ciąży, natomiast podczas ostatniego miesiąca symptomy zwykle się wyciszają. Duszności podczas porodu zdarzają się niezwykle rzadko.

Nieleczona lub niekontrolowana astma może prowadzić do niedotlenienia lub zahamowania wzrostu płodu, a także przedwczesnego porodu. Skurcze oskrzeli zmniejszają zawartość tlenu we krwi, powodując nieprawidłowy transport tlenu przez pępowinę. Dlatego każdy atak astmy wymaga kontroli stanu dziecka. W ponad połowie przypadków zaostrzeń konieczna jest hospitalizacja. W większości wypadków jednak ciąża może przebiegać prawidłowo, bez negatywnych skutków ani dla matki, ani dla dziecka. Jedynym warunkiem jest uważne monitorowanie choroby przez cały okres ciąży, stały kontakt z lekarzem i stosowanie się do indywidualnego  planu leczenia.

Leczenie astmy u kobiet w ciąży

Leczenie kobiety w ciąży nie różni się od leczenia każdego innego pacjenta z astmą. Zrozumiały niepokój przyszłej matki budzi konieczność przyjmowania leków. Powszechnie wiadomo, że ciąża jest stanem, w którym należy ograniczyć i zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leków. Z badań jednak jednoznacznie wynika, że nieleczona bądź niekontrolowana astma stanowi poważne zagrożenie dla płodu – znacznie większe niż działania niepożądane leków przeciwastmatycznych. Zazwyczaj zaleca się kontynuowanie przyjmowania sterydów wziewnych i leków rozszerzających oskrzela w najmniejszych dawkach, pozwalających na utrzymanie symptomów pod kontrolą. Badania nie wykazały poważnych zagrożeń dla płodu płynących ze stosowania tych preparatów – szczególnie w inhalatorze, który dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Profilaktyka

Ponieważ w trakcie ciąży bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zaostrzeń astmy, niezwykle istotne jest unikanie wszelkich alergenów i czynników mogących wywołać bądź nasilić symptomy. Warto też regularnie wykonywać pomiary  PEF oraz od 24. tygodnia uważnie obserwować ruchy płodu, powiadamiając lekarza o wszelkich niepokojących zmianach. Dla kobiet mających zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie w monitorowaniu choroby przestrzeganie podstawowych zasad chroniących przed zaostrzeniami nie będzie niczym nowym. W rzadkich wypadkach zdarza się, że w czasie ciąży astma pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej na nią nie chorowały. Takie przypadki wymagają szczególnie uważnej kontroli, a przede wszystkim dobrego kontaktu z lekarzem, który udzieli wszystkich niezbędnych wskazówek co do sposobu postępowania.

Kobiety cierpiące na astmę mogą rodzić naturalnie bądź przez cesarskie cięcie. W obu przypadkach trzeba koniecznie poinformować anestezjologa o astmie oraz o lekach, które się ostatnio przyjmowało.

Ani astma, ani przyjmowane na nią leki nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Czytaj też: Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych