Cienkie prezerwatywy - czy zwiększają komfort stosowania?

Cienkie prezerwatywy zbliżają partnerów, zwiększają poziom satysfakcji, a do tego często są wykonane z niealergizujących materiałów syntetycznych. Jak cienkie są najcieńsze prezerwatywy na rynku? Z czego są wytwarzane? Czy ultra cienkie prezerwatywy zapewniają skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą, wirusem HIV i chorobami wenerycznymi?
Kobieta trzyma w dłoni prezerwatywę

Spis treści

Cienkie prezerwatywy

Cienkie prezerwatywy to większa bliskość i głębia doznań, przy zachowaniu wszelkich standardów dotyczących bezpieczeństwa. Wiele tego typu wyrobów wykonanych jest nie z naturalnego lateksu, lecz różnego rodzaju tworzyw syntetycznych, co jest dodatkową zaletą dla wszystkich osób uczulonych na białka znajdujące się w roztworach kauczuku. 

Ze względu na zastosowane materiały, bardzo cienkie prezerwatywy nielateksowe nie mają też charakterystycznego gumowego zapachu, lepiej przewodzą ciepło i są przyjemniejsze w dotyku. Dodatkowo kondomy, do których produkcji nie użyto lateksu, dają możliwość stosowania lubrykantów na bazie oleju – aczkolwiek rzadko zachodzi taka potrzeba, zazwyczaj same są bowiem bardzo silnie nawilżane. Wszystko to pozwala czerpać radość z seksu możliwie zbliżoną do tej, którą daje zbliżenie bez użycia prezerwatywy. Dlatego też różnego rodzaju ekstra, super i ultra cienkie prezerwatywy ma w swojej ofercie większość wiodących producentów.

Najcieńsze prezerwatywy?

Jak cienkie są najcieńsze prezerwatywy? Rynkowi potentaci dolną granicę ustanowili na poziomie 40 – 50 mikronów, czyli zaledwie 0,04 – 0,05 milimetra. To mniej więcej o 30 procent mniej, niż standardowa grubość kondomów, która wynosi około 60-70 mikronów. 

Aczkolwiek najcieńsze prezerwatywy na rynku, dostępne w ofercie bardziej niszowych producentów, oferują jeszcze więcej bliskości – nawet na poziomie 15-20 mikronów, czyli 0, 015 - 0,02 mm. Z czego wykonuje się tak delikatne kondomy i czy zapewniają one poziom ochrony porównywalny ze zwykłymi prezerwatywami? 

Z czego zrobione są prezerwatywy cienkie?

Prezerwatywy cienkie wciąż są produkowane z naturalnego lateksu, coraz częściej jednak wytwarza się je z jednego z trzech niezwykle wytrzymałych tworzyw sztucznych:

 • poliizopren, syntetyczny odpowiednik kauczuku, w odróżnieniu od naturalnego lateksu wolny od zawartości alergizujących białek w składzie, niezwykle wytrzymały i elastyczny,
 •  poliuretan– syntetyczny polimer, nie zawierający białka, bezzapachowy, bardzo dobrze przewodzący ciepło,
 • syntetyczna żywica AT-10, której właściwości pozwalają na uzyskanie ultra cienkich, a przy tym wytrzymałych powłok. Nie jest rozciągliwa, za to pod wpływem ciepła ściśle przylega do powierzchni skóry. 

Czy ultra cienkie prezerwatywy są wytrzymałe?

Ultra cienkie prezerwatywy wiodących producentów poddawane są takim samym testom dotyczącym wytrzymałości, jak zwykłe kondomy i spełnić muszą te same kryteria. Oznacza, że są w stanie sprostać podobnym wyzwaniom i zapewniają porównywalny poziom bezpieczeństwa. 

Co warto podkreślić, eksperci przekonują, że podstawowym czynnikiem warunkującym skuteczność tej metody antykoncepcji nie jest grubość i jakość materiałów, lecz technika stosowania. Prawidłowo używane kondomy zabezpieczają przed niechcianą ciążą w 98 procentach. Tak zwany wskaźnik Pearla wynosi 2, co oznacza, że na każde 100 par, niechciana ciąża zdarza się w 2 przypadkach na przestrzeni 12 miesięcy. Jednak nieumiejętne stosowanie prezerwatyw obniża ich skuteczność do zaledwie 85 procent (wskaźnik Pearla – 15). Podobnie rzecz ma się w przypadku zabezpieczenia przez wirusem HIV i chorobami wenerycznymi. W przypadku HIV kondom może chronić na poziomie 98-100 procent, ale jeśli partnerzy popełniają kardynalne błędy, skuteczność spada do 88-90 procent. 

Co dają super cienkie prezerwatywy?

Super cienkie prezerwatywy dają partnerom uczucie większej bliskości i kontaktu bardziej naturalnego, aniżeli przy zastosowaniu zwykłych kondomów, przy czym w zdecydowanie większym stopniu różnicę tę zazwyczaj odczuwają mężczyźni. Tego typu zabezpieczenia polecane są w szczególności tym parom, w których pożyciu występują mniejsze lub większe dysfunkcje, na przykład problem z utrzymaniem silnej erekcji w trakcie stosunku – wyjątkowo cienkie ścianki prezerwatyw gwarantują odpowiednio wysoki poziom bezpośredniej, fizycznej stymulacji członka w trakcie zbliżenia.

Czego nie robić w prezerwatywach super cienkich?

Prezerwatywy super cienkie, choć wytrzymałe, nie służą każdej aktywności seksualnej. Nie powinno się w nich więc uprawiać na przykład seksu analnego – do tego typu praktyk seksualnych przeznaczone są specjalne, grubsze kondomy. Cienkie prezerwatywy nie są też dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk, jeśli zaburzenie to ma jakikolwiek związek z nadwrażliwością na bodźce dotykowe. W takich sytuacjach zaleca się rozwiązanie przeciwne – prezerwatywy o pogrubionych ściankach (około 80 mikronów, czyli 0,08 milimetra), dodatkowo nasączone od wewnątrz substancją znieczulającą (na przykład benzokainą), która obniża poziom nadreaktywności. 

Czytaj też:

  Bibliografia

  • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1

  Oceń artykuł

  (liczba ocen 1)

  Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

  Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.