Ciotka Angeliny Jolie przegrała z rakiem

Powodem śmierci Debbie Martin, ciotki Angeliny Jolie, był nowotwór piersi. Kobieta umarła niecałe dwa tygodnie po tym, jak znana aktorka poinformowała media, że przeszła podwójną mastektomię. 

61-letnia Debbie Martin, młodsza siostra mamy Angeliny Jolie, zmarła wczoraj w wyniku raka piersi w jednym z kalifornijskich szpitali. Według lekarzy kobieta miała – podobnie jak aktorka – wadliwy gen BRCA1, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajników. To właśnie ten gen stanowił przyczynę wykonania podwójnej mastektomii, na jaką zdecydowała się Jolie.

Sofia Vergara, aktorka i modelka była na mammografii. Sprawdź, czy też powinnać?

Rak piersi - geny

O swojej kontrowersyjnej decyzji Jolie poinformowała 14 maja na łamach „New York Timesa”. W liście aktorka napisała, że zdecydowała się na zabieg ze względu na obciążenie genetyczne. Lekarze ocenili bowiem, że istnieje 87 proc. szans, że Angelina zachoruje na raka piersi i 50 proc. – na nowotwór jajnika.

W artykule Jolie opowiedziała też o swojej mamie Marcheline Bertrand, która zmarła po 10 latach walki z rakiem piersi. – Moja mama walczyła z rakiem piersi niemal dekadę i zmarła w wieku 56 lat. Wytrwała wystarczająco długo, by poznać swoje pierwsze wnuki i móc trzymać je w ramionach. Jednak moje pozostałe dzieci nigdy nie będą miały szansy jej poznać i dowiedzieć się, jaką wspaniałą i kochającą była osobą – napisała Jolie.

Zobacz też: Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii.

Jolie zaapelowała też do innych kobiet, by te starały się dowiedzieć o chorobie jak najwięcej, kontaktowały się ze specjalistami, robiły odpowiednie testy i nie bały podejmować odważnych decyzji. Kobiety, u których wykryty się wadliwy gen BRCA 1, zachęca zaś do „skorzystania z jej doświadczenia”.

Sprawdź: Rak piersi: objawy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA