Ciśnienie pod kontrolą

Starszy niż rok
Każde uderzenie serca pompuje krew, która dostarcza komórkom niezbędnych do życia substancji odżywczych. Siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, nazywana jest ciśnieniem tętniczym. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
 

Wartość ciśnienia tętniczego mierzy się milimetrami słupa rtęci (mm Hg). Jego wysokość podawana jest za pomocą dwóch wartości liczbowych. – Pierwsza, wyższa oznacza ciśnienie skurczowe i odnosi się do wysokości ciśnienia w chwili, gdy komory serca kurczą się, aby wpompować krew do tętnic. Druga liczba oznacza ciśnienie rozkurczowe, a więc to pomiędzy uderzeniami serca, kiedy mięsień pozostaje w spoczynku – tłumaczy lekarz medycyny Arkadiusz Zieliński. U dorosłego człowieka za wzorcowe przyjmuje się ciśnienie 120/80 mm Hg. Im wyższe, tym większą pracę musi każdego dnia wykonywać nasze serce.

Zobacz wideo: Nieleczone nadciśnienie - jakie ma skutki

Hipertensja

O hipertensji, powszechnie zwanej nadciśnieniem, mówi się, gdy ciśnienie skurczowe utrzymuje się na poziomie 140 mm Hg lub wyższym. Lekarze nazywają nadciśnienie „cichym zabójcą”, ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę mogą nie odczuwać objawów przez wiele lat, aż do wystąpienia powikłań. W przypadku komplikacji na leczenie często bywa za późno.

O wadze problemu świadczy również fakt, że według WHO Polska znajduje się w czołówce krajów wysokorozwiniętych o najwyższej śmiertelności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego, które wywołane są nadciśnieniem. Organizacja uznała, że powikłania hipertensji są na świecie częstszym powodem zgonu niż rak czy wirus HIV.

Do najbardziej charakterystycznych objawów nadciśnienia zalicza się: uczucie kołatania serca, bóle głowy lub klatki piersiowej, nadmierną pobudliwość, łatwe męczenie się oraz bezsenność. – Symptomy hipertensji łatwo mogą uciec naszej czujności, ponieważ często przypisujemy je innym dolegliwościom. Dlatego warto uważnie obserwować swoje ciało i regularnie kontrolować ciśnienie – uważa Arkadiusz Zieliński.

Czytaj także: 10 sposobów na opanowanie nadciśnienia tętniczego krwi

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie nadciśnienia pozwala zminimalizować ryzyko powikłań, takich jak zawał serca, wylew krwi do mózgu czy uszkodzenie nerek.

Jak lezyć nadciśnienie?

Walka z cichym zabójcą wymaga od pacjenta dużej wytrwałości i zaangażowania – wiąże się nie tylko z przyjmowaniem specyficznych leków, ale także całkowitą i stałą zmianą trybu życia. Aby przywrócić normalne ciśnienie, pacjenci muszą m.in. zrezygnować z tytoniu oraz alkoholu. Niezwykle ważne jest również regularnie uprawianie sportu oraz zastosowanie specjalnej diety.

Jedną z najważniejszych zmian w nawykach żywieniowych, jakie powinny podjąć osoby cierpiące na hipertensję, jest codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki potasu. Niezależne badania wykazały, że dieta bogata w ten makroelement wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego. – O odpowiednich ilościach tego pierwiastka powinny pamiętać przede wszystkim osoby, którym lekarz przepisał diuretyki – zaznacza Arkadiusz Zieliński. – Leki moczopędne pobudzają bowiem nerki do zwiększonego wydalania z organizmu wody, co skutkuje obniżeniem ciśnienia. Środki te wypłukują z organizmu potas – dodaje.

Czytaj także: Potas leczy nadciśnienie tętnicze

Potasu powinniśmy szukać przede wszystkim w warzywach i owocach. Jego cennym źródłem są m.in. suszone banany, mleko w proszku, fasola oraz otręby pszenne. Niestety, przeprowadzone w naszym kraju badania POLSENIOR wykazały, że w diecie Polaków jest zdecydowanie za mało tego pierwiastka. Ewentualny jego niedobór można sprawdzić za pomocą jonogramu, który wykonuje się na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu.

Osoby borykające się z podwyższonym ciśnieniem, którym brakuje potasu i nie udaje im się uzupełnić go wraz z pożywieniem, powinny rozważyć włączenie do swojej diety suplementu, który zapewni im odpowiednią podaż tego makroelementu. Nowoczesnym i łagodnym dla żołądka preparatem jest Katelin+SR. Jest on dostępny w formie mikropeletek, które spowalniają uwalnianie potasu, redukując ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego. Katelin+SR jest dostępny w aptekach bez recepty.

Czytaj także: Naturalne sposoby na nadciśnienie

Przez całe nasze życie serce wykonuje niezwykłą pracę. Pierwsze jego uderzenia rozbrzmiewają jeszcze przed naszymi narodzinami. Nie zna ono przerw czy wytchnienia, dlatego powinniśmy szczególnie o nie zadbać. Podarujmy sercu potas.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA