Ciśnieniomierz na baterie czy z zasilaczem – jaki wybrać?

Rynek oferuje dziś szerokie spektrum urządzeń do mierzenia ciśnienia krwi. Najpopularniejsze z nich to ciśnieniomierz naramienny elektroniczny, w pełni automatyczny. Jest on bardzo prosty w obsłudze i może być używany przez osoby w każdym wieku. Występuję w dwu wersjach zasilania – na baterie bądź z zasilaczem. Który z nich wybrać?
Lekarz zakłada pacjentce ciśnieniomierz
Źródło:123RF

Spis treści

Ciśnieniomierz – elektryczny a manualny

Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi dzielą się na:

  • manualne– tzw. ciśnieniomierze zegarowe lub sprężynowe, używane najczęściej przez lekarzy z wykorzystaniem stetoskopu i gruszki do pompowania komory powietrznej w mankiecie naramiennym,
  • automatyczne– ciśnieniomierz elektroniczny/cyfrowy, powszechnie stosowany w warunkach domowych przez pacjentów ze wszelkiego rodzaju zaburzeniami pracy serca lub układu krążenia.

Ciśnieniomierze manualnepracują bez żadnego zasilania. Mankiet aparatu pompuje się ręcznie przy użyciu specjalnej, połączonej z nim rurką gruszki, natomiast do odczytu wyników używa się analogowego, zegarowego manometru (na jego tarczy strzałka wskazuje poziom ciśnienia mierzonego w milimetrach słupa rtęci – mm Hg) oraz stetoskopu, wysłuchując dźwięków przepływającej krwi przez tętnicę ramienną.

Ciśnieniomierz cyfrowy natomiast wykorzystuje w swojej pracy technologię elektroniczną, dlatego musi posiadać źródło zasilania w postaci baterii lub ładowanego zasilacza.

Ciśnieniomierz z zasilaczem

Niektóre modele oferowanych w aptekach ciśnieniomierzy elektronicznych posiadają zasilacz, dzięki któremu, korzystając z aparatu, pacjent nie musi dodatkowo zaopatrywać się w baterie. Zasilacze dołączane do zestawów mają różną wydajność prądową, zwykle oscyluje ona w granicach 600-1000 mA. Im pojemniejszy zasilacz, tym więcej pomiarów można wykonać pomiędzy jego ładowaniami. Dlatego przed zakupem tego rodzaju urządzenia warto zwrócić uwagę, jaki zasilacz jest do niego dołączony.

Moc zasilacza dołączonego do ciśnieniomierza zawsze jest z nim kompatybilna. Nie należy do danego modelu używać zasilacza o innych parametrach, ponieważ w ten sposób można łatwo uszkodzić urządzenie.

Ciśnieniomierz z zasilaczem zmniejsza koszty eksploatacji, ponieważ wartość prądu potrzebnego do jego ładowania jest mniejsza niż cena baterii.

Wybrane modele aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego posiada również funkcję zasilania bezpośrednio prądem elektrycznym z gniazda. Jest to bardzo wygodna propozycja dla pacjentów, którzy dokonują pomiarów wyłącznie w domu. Przy funkcji tej nie trzeba pamiętać o wymienianiu baterii ani ładowaniu zasilacza. W każdej chwili można podłączyć urządzenie do gniazda elektrycznego i je uruchomić.

Ciśnieniomierz na baterie

Większość ciśnieniomierzy dostępna na rynku zasilana jest bateriami. Przeważnie potrzebne są do nich dwie lub cztery baterie AA, a więc typ bardzo powszechny, z którego znalezieniem nie ma problemu. Zasilanie bateriami jest wygodne, ponieważ nie wymaga ładowania ani podłączania urządzenia do gniazda elektrycznego. Gwarantuje to jego pełną mobilność, wobec czego ciśnieniomierz na baterie z pewnością okaże się najlepszy dla osób podróżujących lub z innych powodów dokonujących pomiarów w różnych miejscach. Nawet, kiedy pacjent używa aparatu włącznie w domu, zasilanie bateriami umożliwia mu dokonywanie pomiarów bez ograniczeń przestrzennych.

Należy jednak pamiętać, że w trakcie wykonywania pomiaru nie wolno się przemieszczać. Ciśnienie należy mierzyć w stanie spoczynku, najlepiej w pozycji siedzącej, z łokciem wspartym luźno na stabilnym podłożu. Stosując się do tej zasady, można mieć pewność, że wynik pomiaru będzie dokładny i wiarygodny.

Koszty eksploatacji ciśnieniomierza zasilanego na baterie są nieco wyższe niż urządzenia z zasilaczem, nie jest to jednak duża różnica, ponieważ sprzęty te nie potrzebują do pracy dużych ilości energii elektrycznej. Jeden komplet baterii wystarcza w większości modeli do wykonania ponad tysiąca pomiarów. Wydajność zależy więc od tego, jak często pacjent musi kontrolować ciśnienie.

Dwie metody zasilania

W aptekach można również znaleźć aparaty do mierzenia ciśnienia krwi zasilane dwiema metodami symultanicznie:

  • bateriami,
  • zasilaczem.

Jest to opcja najwygodniejsza, ponieważ metody zasilania można wymieniać dowolnie, w zależności od aktualnych potrzeb. Poza tym w przypadku rozładowania jednego źródła energii, można je w każdym momencie wymienić na drugie. Kiedy ciśnieniomierza używa się w domu, możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji przez stosowanie zasilacza, natomiast w podróż wygodniejsze jest zabranie urządzenia zaopatrzonego w komplet baterii.

Jaki ciśnieniomierz lepiej wybrać – z zasilaczem, czy na baterie – zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta i trybu życia, jaki prowadzi.  Dla osób starszych wygodniejszy może okazać się ten z zasilaczem lub opcją podłączenia bezpośredniego do gniazda elektrycznego, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o kupnie baterii i można obniżyć koszty eksploatacji urządzenia.

Ciśnieniomierz na baterie na pewno okaże się lepszych rozwiązaniem dla osób mobilnych, które aparat często zabierają w podróż i dokonują pomiarów w różnych miejscach.

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij