Co 7 sekund ktoś umiera z powodu cukrzycy

Starszy niż rok
Na cukrzycę cierpi już ponad 366 mln ludzi na świecie; rocznie z jej powodu umiera ok. 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg. Co roku na leczenie cukrzycy przeznacza się 465 mld dolarów – przypomina Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada.
 

- Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, która początkowo rozwija się bezobjawowo, nie dając o sobie znać. Dlatego tak ważna jest profilaktyka cukrzycy, szczególnie u osób po 45. roku życia mających nadwagę i prowadzących siedzący tryb życia - mówi prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii Alicja Szewczyk, zachęcając do odwiedzenia punktów diabetologicznych.

Do badania poziomu cukru we krwi zachęca także Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, która organizuje wydarzenie pod nazwą „Słodki Tramwaj”. Specjalnie oznakowany pojazd pojedzie aż w pięciu miastach w Polsce - w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. W tramwaju będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cukru we krwi, a także otrzymać materiały na temat cukrzycy i dowiedzieć się o zagrożeniach, jakie czekają na ludzi w związku z tą chorobą.

Zobacz wideo: Czy cukrzyca jest śmiertelna?

Zachorowalność na cukrzycę

Jak przypomina IDF, do niedawna uważano, że cukrzyca typu 2 dotyczy głównie osób po 60. roku życia, ale ostatnio jest ona coraz częstsza wśród czterdziestolatków, zwłaszcza otyłych, a nawet u dzieci i młodzieży.

Wzrost zachorowań na cukrzycę wśród osób w wieku produkcyjnym przyczynia się do błyskawicznego wzrostu kosztów cukrzycy. Przedstawiciele federacji oceniają, że z budżetów ochrony zdrowia państw na całym świecie wydaje się na cukrzycę ok. 465 mld dolarów rocznie, ale koszty utraty produktywności są jeszcze większe. Z analiz pracowników Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie wynika, że koszty cukrzycy w Polsce wynoszą ponad 6 mld zł rocznie, z czego połowa to koszty pośrednie, związane m.in. z wcześniejszymi rentami i zwolnieniami lekarskimi.

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

W Polsce na cukrzycę oficjalnie choruje ok. 2,6 mln osób, ale 700-750 tys. z nich może nie wiedzieć o swojej chorobie i nie leczy się. 1/5 Polaków nigdy nie miała badanego poziomu glukozy we krwi, podczas gdy pomiary te są niezbędnym elementem diagnostyki cukrzycy. Eksperci szacują, że do 2030 r. liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju może wzrosnąć do 4,8 mln.

Cukrzyca - przyczyny i leczenie

Cukrzyca to grupa zaburzeń metabolizmu glukozy, mająca różne przyczyny, ale zawsze prowadząca do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jak przypominają eksperci z IDF, większości zachorowań na cukrzycę można by zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia – mniej kalorycznej diecie, regularnej aktywności fizycznej. Aż 85 proc. przypadków tej choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, silnie związana z nadwagą i otyłością. Nadmiar tłuszczu w organizmie sprawia bowiem, że tkanki nieprawidłowo reagują na insulinę – hormon regulujący poziom glukozy we krwi.

Przedstawiciele federacji zaznaczają też, że u osób, u których rozwinęła się cukrzyca, bardzo ważne jest jej szybkie wykrycie i skuteczne leczenie, które może zapobiec poważnym powikłaniom choroby albo znacznie opóźnić ich wystąpienie. Zalicza się tu schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym zawały serca i udary mózgu, niewydolność nerek, uszkodzenia siatkówki oka (i związaną z tym utratę wzroku) oraz nerwów obwodowych tzw. polineuropatię, która objawia się bólem, drętwieniem lub zaburzeniami czucia rąk i stóp, zwiększa też ryzyko wystąpienia tzw. zespołu stopy cukrzycowej, będącego przyczyną ponad 1 mln amputacji nóg rocznie.

Cukrzyca należy do dziesięciu głównych przyczyn niepełnosprawności ludzi na świecie. Badania wskazują, że choroba prowadzi też do pogorszenia funkcji płuc i wiąże się z podwyższonym ryzykiem niektórych nowotworów złośliwych.

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA