Co Jolanta Kwaśniewska radzi seniorom?

Jolanta Kwaśniewska
Źródło: 123RF
Jolanta Kwaśniewska właśnie wydała kolejną książkę, którą tym razem skierowała do seniorów. „Jedz zdrowo. Ćwicz z głową. Żyj szczęśliwie” Wydawnictwa Burda to poradnik, w którym osoby po 65. roku życia znajdą porady dotyczące zdrowego gotowanie oraz aktywności fizycznej z konkretnym programem ćwiczeń.
 

W książce autorka podaje zasady racjonalnego odżywiania się oraz konkretne przepisy na potrawy idealne dla starszych ludzi. „Przeczytałam wiele informacji o tym, że nasi seniorzy jedzą głównie zimne potrawy – białe bułki z jakąś wędliną, kawałek tłustej kiełbasy, a to wszystko popijają zimnym mlekiem czy herbatą. Dzieje się tak m.in. dlatego, że osoby starsze zwykle mają niską emeryturę. Jednak głównym powodem jest co innego: gdy odchodzi współmałżonek, pojawia się myśl, że nie opłaca się gotować dla jednej osoby – bo za trudno, za drogo, bo zabiera to zbyt dużo czasu. W tej książce obalam ten stereotyp” – pisze Jolanta Kwaśniewska.

Przeczytaj także: Dieta ludzi starszych

Do pomocy w napisaniu książki autorka zaprosiła kilku specjalistów. Mgr Lidia Trawińska pomogła w opracowaniu przepisów kulinarnych oraz porad dietetycznych, natomiast dr hab. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, profesor w Katedrze Rehabilitacji Klinicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, omówił program ćwiczeń dla seniorów.

Ciekawostką i miłym dodatkiem w książce są przepisy na pyszne i zdrowe dania, jakimi z Jolantą Kwaśniewską podzielili się znani kucharze i gwiazdy. Ewa Wachowicz podała swój ulubiony przepis na „Żurek na białej kiełbasie” i „Ryż z jabłkami”, Natalia Kukulska podała swój przepis na chleb, Katarzyna Zielińska na „Zupę z dojrzałych pomidorów”, a Agnieszka Maciąg na „Doskonały pasztet z cukinii ze świeżymi ziołami”.

Publikacja powstała w ramach ogólnopolskiego programu fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Oswajanie starości" i skierowana jest do osób starszych, czy - jak powiedziała pani prezydentowa - "oszronionych". Nazwa ta została przez nią wymyślona ze względu na powszechny problem z nazewnictwem osób zaawansowanych wiekiem, które nie lubią jak przypina im się łatkę "starszych pań/panów".

Przeczytaj także: Witamina ważna dla dzieci i seniorów. Poznaj jej działanie

„Jesteśmy tu i teraz, więc cieszmy się życiem! Musimy żyć w tym momencie, bo nie wiemy, co zdarzy się jutro. Nie robię planów na to, co będę robiła w wieku lat 80 czy 90. Osoby starsze darzę ogromnym szacunkiem i namawiam, żeby nie odkładały pieniędzy dla wnuków i dzieci. Bądźcie trochę samolubni, myślcie też o sobie! I nie chodzi o kasę na pogrzeb czy nagrobek. Róbmy sobie małe przyjemności. I pamiętajmy, że tylko wtedy one będą miały sens, kiedy będzie się w dobrej kondycji” - twierdzi autorka.

Beata Borys

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA