Co każda trzydziestolatka zbadać powinna

Co każda trzydziestolatka zbadać powinna
Starszy niż rok
Kobieta w wieku 30 lat zazwyczaj czuje się zdrowa, dojrzała i spełniona. Organizm pracuje na najwyższych obrotach. Z reguły panie w tym wieku omijają lekarzy i nie widzą potrzeby robienia badań kontrolnych. A to błąd. Taka inwestycja we własne zdrowie na pewno zaowocuje w przyszłości. Warto nawyk regularnego kontrolowani stanu zdrowia wprowadzić już teraz.

Badania trzydziestolatki

1.Badanie piersi

Piersi należy badać każdego miesiąca samodzielnie, zawsze pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu. Powinnaś też wykonać USG piersi. Jeśli wynik będzie prawidłowy, z kolejnym badaniem możesz poczekać 2 lata.

2. Cytologia

Powinnaś raz do roku zrobić cytologię. To ważne badanie, ponieważ dzięki niemu kobieta dowiaduje się o raku szyjki macicy oraz wszelkich stanach zapalnych pochwy. Sprawdź: Dlaczego musisz często odwiedzać ginekologa

3. Badanie krwi i moczu

Morfologię i OB rób raz do roku. Jeśli często chorujesz, bywasz osłabiona – lekarz może zalecić ci dodatkowe badania w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń czy niedoborów minerałów w organizmie.

4. USG przezpochwowe

To badanie nielubiane przez kobiety, ale bardzo potrzebne, ponieważ pozwala skontrolować stan narządów rodnych i wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Dzięki temu badaniu lekarz m.in. może wykryć raka jajnika. Badanie powtarzaj raz na dwa lata.

Czytaj więcej: Zapalenie przydatków

5. RTG klatki piersiowej

Nie częściej niż raz na 5 lat. Jeśli jednak palisz papierosy badanie musisz wykonywać częściej – nawet co dwa lata.

6. Ciśnienie krwi

W tym wieku z reguły nie musisz się niepokoić, ale warto zrobić pomiar ciśnienie podczas wizyty u lekarza czyli raz w roku.

Zobacz też: Torbiel na jajniku

7. Poziom glukozy

Musisz badań cukier dwa razy w roku jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli masz nadwagę, cukrzycę ma ktoś bliski z rodziny (rodzice, rodzeństwo) lub miałaś cukrzycę w ciąży. Pamiętaj, że cukrzyca nie daje objawów, a jest podstępna i groźna dla życia.

8. USG jamy brzusznej

Takie badanie zafunduj sobie raz na 5 lat. To badanie pozwoli lekarzowi poznać ogólny stan narządów wewnętrznych.

Czytaj też: Jak przygotować się do USG?

Edyta Jóźwiak

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA