string(8) "szukanie" Co na ból zęba – jak uśmierzyć ból zęba?

Co na ból zęba – jak uśmierzyć ból zęba?

Co na ból zęba? W wielu przypadkach pomocne są ziołowe płukanki oraz okłady, jednak niestety często ich zadaniem jest jedynie łagodzenie odczuwania dolegliwości, a nie eliminowanie przyczyny. Dyskomfort często pojawia się podczas próchnicy lub na skutek leczenia kanałowego.
Sposób na ból zęba
Źródło: 123RF

Spis treści

Nie należy ignorować bólu zęba, ponieważ w konsekwencji może on doprowadzić do różnorakich powikłań, a także utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ważna jest wizyta u stomatologa, który po dokładnym obejrzeniu zęba, zaleci odpowiednią formę leczenia. Ból zęba może pojawić się z różnych przyczyn i wystąpić niemalże u każdego – często także pojawia się ból zęba u dziecka.

Warto mieć w domowej apteczce różnorakie preparaty, które pomogą uporać się z dolegliwością, jednak w czasie bólu ważna jest też właściwa dieta. Powinna opierać się głównie na spożywaniu płynnych pokarmów, jak również unikaniu bardzo gorących lub zimnych potraw.

Przyczyny bólu zęba

Ból zębamoże pojawiać się z wielu przyczyn, jednak często za ten stan odpowiedzialna jest próchnica. Jest ona obecna na skutek działania bakterii i cukrów. W czasie, gdy nie jest poddana leczeniu przedostaje się do miazgi w konsekwencji skutkując ostrą lub przewlekłą infekcją zapalną. Inną z dolegliwości jest ból zęba przy nagryzaniu lub ból zęba przy dotyku – taki stan często świadczy o zapaleniu miazgi, bądź paradontozie.

Inneprzyczyny bólu zębato również:

  • wyżynanie się zęba mądrości– są to trzecie zęby trzonowe, których wyrastanie często skutkuje bólem, 
  • pęknięcie szkliwa – najczęściej jest obecne poprzez działanie zbyt dużych sił na zęby. Może do niego dojść w czasie bruksizmu lub niewłaściwych wypełnień protetycznych. 

Ponadto ból zęba często dotyka osoby w czasie powiększenia węzłów chłonnych oraz podczas chorób w obrębie żuchwy. 

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Pulsujący ból zębaw wielu przypadkach występuje u osób po leczeniu kanałowym. Dolegliwość związana jest z zapaleniem przyzębia, jednak jej dokładne przyczyny nie są znane. 

Ból zęba po zatruciuobecny jest zwykle zaraz po zabiegu. W momencie, gdy trwa on dłużej niż przez 3 tygodnie to konieczna jest konsultacja stomatologiczna. 

Domowe sposoby na ból zęba

Jak uśmierzyć ból zęba?Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą wyeliminować nieprzyjemne objawy. Należy jednak pamiętać, iż poza zmniejszeniem odczuwania bólu, domowe metody nie doprowadzą do pozbycia się przyczyny dolegliwości. Warto zastosować je jedynie przez planowaną wizytą u specjalisty, jednak nie powinny jej zastępować. 

Skuteczne sposoby na ból zęba to przede wszystkim:

  • olej goździkowy na ból zęba – wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, by nie spowodować podrażnień w jamie ustnej,
  • rumianek na ból zęba – przede wszystkim ma właściwości antyseptyczne, co z kolei prowadzi do niwelowania bólu. 

Dodatkowo zaleca się sięgnąć po czosnek na ból zęba, który jest naturalnym antybiotykiem. Usuwa bakterie oraz zmniejsza stany zapalne. W jaki sposób go stosować? Wystarczy posolić jego ząbek i włożyć pod obolały ząb, bądź płukać jamę ustną czosnkowym naparem.

Co na ból zęba? 

Co pomaga na ból zęba?Poza opisanymi wyżej metodami warto sięgnąć również eukaliptus, który ma za zadanie redukować infekcje zapalne w jamie ustnej. 

Goździki z kolei są sprawdzonym sposobem na ból zęba, a to przede wszystkim dzięki jednemu z ich składników – eugenolowi, który wykazuje działanie znieczulające. 

Tabletki na ból zęba

Ból zębów i dziąseł można redukować również dzięki dostępnym na rynku produktom, jak np.:

  • żel na ból zęba,
  • płyn do płukania jamy ustnej,
  • lek na ból zęba w formie tabletek.

Preparaty te mają głównie właściwości przeciwbólowe, dlatego zmniejszają uczucie bólu, niestety nie usuwając jego przyczyny. Zawsze podczas odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości należy udać się do stomatologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. 

Czytaj również:

 

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij