Co na drobne urazy skóry?

Skóra pokrywa nasze ciało, chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwia kontakt z otoczeniem, ale jednocześnie łatwo ją przypadkowo uszkodzić. Choć drobne uszkodzenia typu sińce czy otarcie nie są w większości wypadków niebezpieczne, często bywają uciążliwe

Otarcia

Goją się zwykle bez śladu. Otarcie oczyszczamy wodą z mydłem lub wodą utlenioną i smarujemy je płynem odkażającym. Zwykle pozostawiamy otarcie bez opatrunku (plastra), ponieważ tak goi się szybciej.

Sińce

Znikają na ogół samoistnie w ciągu 7-14 dni, stopniowo zmieniając zabarwienie od fioletowego do oliwkowego. W celu zmniejszenia bólu i obrzęku stłuczenie warto zaraz po urazie ochłodzić kostką lodu owiniętą w gazę lub chusteczkę albo zimnym kompresem, który co 5 minut należy zwilżać zimną wodą. Okłady takie powinny trwać około 20 minut. Później można w miejsce siniaka wcierać kilka razy dziennie żel z heparyną, która przyspiesza wchłania się krwi z tkanki podskórnej.

Odparzenia

Leczenie odparzenia polega na przestrzeganiu zasad higieny, przemywaniu go wodą utlenioną i stosowaniu łagodzących maści dostępnych w każdej aptece. Zapobieganie odparzeniom obejmuje dokładną toaletę, częste osuszanie sąsiadujących fałdów skórnych, przewietrzanie ich oraz stosowanie zasypek wysuszających. Dodatkowo należy unikać przegrzewania zbyt ciepłą odzieżą lub noszenia obcisłych ubrań.

Pęcherze

Postępowanie lecznicze polega na przemyciu okolicy pęcherza spirytusem salicylowym, nakłuciu go jałową igłą i wypuszczeniu płynu. Następnie można założyć jałowy opatrunek, który trzeba codziennie zmieniać. Inną nowocześniejszą metodą leczenia jest przykrycie przekłutego pęcherza opatrunkiem hydrokoloidowym. Są to tzw. opatrunki szczelne, które utrzymuje się na skórze przez kilka dni i które przyspieszają gojenie uszkodzenia skóry. Opatrunki hydrokoloidowe od kilku lat dostępne są w naszych aptekach.

Skaleczenia

Jeśli rana jest duża lub głęboka, ma poszarpane brzegi czy też długo krwawi, to po wstępnym zdezynfekowaniu, należy nałożyć na nią uciskający tampon z gazy jałowej i obandażować opaską, a następnie zgłosić się do chirurga. Przy takich ranach konieczne jest zwykle założenie kilku szwów, które zbliżą do siebie brzegi rany, a co za tym idzie ułatwią gojenie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij