Co na przejedzenie?

Starszy niż rok
Choć na wszelkie dolegliwości najlepsze są sposoby naturalne, na pomoc przeładowanemu żołądkowi czasem trzeba przyjść z silniejszym orężem.

Bogato zastawiony stół, zapach potraw.. Skuszeni wyglądem i smakiem zapominamy o zdrowym rozsądku. I zamiast poprzestać na przystawce oraz daniu głównym jemy znacznie więcej. Skutkiem tego jest dyskomfort w brzuchu, uczucie pełności, zgaga lub cofanie pokarmu do gardła.

Jak pokonać przejedzenie?

Najprostszą radą przy przejedzeniu jest powstrzymanie się przez kilka, kilkanaście godzin od jedzenia. Przeładowany żołądek sam opróżni się z zalegającego pokarmu. Można w tym czasie łagodzić dolegliwości lekami dostępnymi bez recepty.

Jeśli przejedzeniu towarzyszy wzdęcie brzucha, korzystnie może podziałać simetikon, który zmniejsza ilość gazu w przewodzie pokarmowym i łagodzi napięcie jelit. Czując wyraźny ból brzucha, możemy zażyć 1 tabletkę rozkurczowej drotaweryny.

Zgagę dobrze łagodzą preparaty zobojętniające kwas w żołądku w postaci tzw. mleczka lub tabletek do ssania. W przypadku uczucia cofania się treści pokarmowej do gardła czy uczucia „kluski w gardle” korzystnie podziała omeprazol hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

By jednak przejedzenie w nie trapiło nas w przyszłości, ważny jest na co dzień i od święta umiar w jedzeniu.

Zobacz: Jak przebiega trawienie?

Czytaj też: Przejadłem się. Co teraz?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA