Co powinien zawierać skuteczny preparat na gardło? Raport Medme.pl

Na rynku dostępne są liczne preparaty na ból gardła. Różnią się od siebie nie tylko formą podania, ale również składem i właściwościami. Zapytaliśmy naszych czytelników, który ze składników powinien znaleźć się w preparacie na gardło. W sondzie wzięło udział prawie 1900 osób. Sprawdź wyniki raportu Medme.pl
Kobietę boli gardło
Źródło: 123RF

Spis treści

Skład preparatów wpływa na ich zastosowanie i skuteczność, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na etykiety. Jakich składników szukać?

Właściwości preparatów na ból gardła

W zależności od wykorzystanych składników aktywnych preparaty na gardło różnią się swoimi właściwościami. Najczęściej jednak mają one działanie:

  • przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze,
  • przeciwbólowe,
  • nawilżające,
  • zmniejszające stan zapalny i przekrwienie gardła,
  • niwelujące chrypkę.

Preparaty należy dobierać do własnych potrzeb, a o poradę warto zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Składniki preparatów na ból gardła

W sondzie redakcyjnej zapytaliśmy naszych czytelników, który ze składników powinien znaleźć się w preparacie na ból gardła. Badani jako najbardziej pożądany składnik wskazywali prawoślaz. Uzyskał on 42% odpowiedzi. Prawoślaz to roślina, która posiada właściwości powlekające. Dzięki temu łagodzi dolegliwości związane z suchością i bólem gardła.

Drugim, najczęściej wybieranym składnikiem jest miód – wskazało go 30% respondentów. Miód na gardło sprawdza się ze względu na właściwości antyseptyczne. Zawarte w nim substancje zwalczają drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję.

Trzecim ważnym składnikiem preparatów na gardło jest nanosrebro – uzyskało 15% odpowiedzi. Jest to substancja aktywna, którą warto się zainteresować. Posiada silne, ale bezpieczne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, wspierając organizm w walce z każdym rodzajem infekcji. Nanosrebro to naturalny antybiotyk. Najlepiej stosować je bezpośrednio w źródło bólu czy dyskomfortu.

Najmniej respondentów wskazało witaminę C – 13%. Wspiera ona układ odpornościowy w walce z infekcjami, zwłaszcza wirusowymi. Jej odpowiednie stężenie ogranicza namnażanie wirusów.

Lek na ból gardła – jaki wybrać?

W zależności od dolegliwości i podłoża infekcji konieczne jest odpowiednie dopasowanie produktu nie tylko po kątem składników, ale również formy podania. W aptekach dostępne są:

  • tabletki,
  • spraye,
  • płukanki,
  • syropy,
  • inhalacje.

Warto pamiętać, że preparaty na ból gardła w formie sprayu, które aplikuje się za pomocą długiego aplikatora są bardzo skuteczne, ponieważ podajemy substancję leczniczą precyzyjnie w punkt zapalny. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na dzieci, które niechętnie przyjmują leki i mogą się nimi zachłysnąć.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij