Co powinno umieć półroczne dziecko

W dzisiejszym artykule będziemy kontynuować temat prawidłowego rozwoju niemowlęcia, zajmują się okresem od 4 do 6 miesiąca jego życia. Oczywiście pamiętać należy, że każde dziecko jest inne i nie możemy "mierzyć linijką" jego rozwoju. Przedstawione tu kryteria należy traktować elastycznie.
Co powinno umieć półroczne dziecko
Źródło: 123RF

Spis treści

Potrzeba kontaktu z otoczeniem

Czteromiesięczne dziecko ma już uregulowany rytm dnia. Jeśli jest karmione piersią, to nastąpił okres, w którym ilość pokarmu jest ściśle dostosowana do potrzeb dziecka. Kończy się też czas, w którym dominująca była pozycja horyzontalna. Dziecko podtrzymywane pionowo dobrze utrzymuje głowę. Zaczyna interesować się przedmiotami znajdującymi się w odległości około metra od jego oczu. Stara się je dotknąć, potrącić. Cieszy się wyraźnie z kontaktu z matką, która bezbłędnie dostrzega różnice w wyrażaniu potrzeb. Potrzeba kontaktu z otoczeniem jest tak duża, że czasem może być postrzegana jako przejaw kaprysu. Dużym błędem jest zostawienie małego człowieczka bez pomocy. "Daremny krzyk to energia stracona bezpowrotnie dla porozumienia matki i dziecka. W krańcowym przypadku może dojść do tego, że kontakt uczuciowy z matką staje się dziecku niepotrzebny" - pisze polski psycholog H. Olechnowicz.

Czytaj też: Pierwsze trzy miesiące z życia dziecka

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Rozpoznaje zmienne nastroje

Rozwój potrzeby bliskości jest w piątym miesiącu życia dziecka jeszcze silniejszy. Niemowlę zaczyna już reagować na nastrój osoby opiekującej się nim. Gdy przemawiamy do niego czule, śmieje się w głos, na naszą złość odpowiada płaczem. W okresie tym dziecko jest na ogół pogodne. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają w nim własne nóżki, którymi zapamiętale pedałuje. Leżąc na brzuchu opiera się na dłoniach, a podtrzymywane za rączki siedzi przez kilka chwil. Bardzo wzbogaca się też zasób wydawanych przez dziecko dźwięków, zwłaszcza jeśli z nim "rozmawiamy".

Reklama

Z pleców na brzuch i odwrotnie

U sześciomiesięcznego dziecka następuje duży postęp w rozwoju ruchowym. Potrafi już ono sprawnie przewracać się z pleców na brzuch i odwrotnie, co ćwiczy wytrwale. Jeśli je posadzimy, potrafi utrzymać się w tej pozycji kilka sekund. Bardzo chętnie bawi się nóżkami. Każdą zabawkę sprawnie chwyta i wkłada do buzi, nie pozwoli sobie jej odebrać. Bezbłędnie rozpoznaje też swoich najbliższych. Obcym osobom przygląda się z zainteresowaniem, czasem z lękiem. Dąży także do nawiązania kontaktu z dorosłymi przez bardzo spontaniczne gaworzenie.

Na dalszy ciąg zapraszam Państwa za tydzień, kiedy to zakończę temat rozwoju psychomotorycznego dziecka w pierwszym roku życia.

Barbara Pietka

Poznaj: Składniki, które poprawią odporność twojego dziecka

Zobacz: Łazienka jak w bajce - jak zachęcić dziecko do kąpieli

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!