Co robić, gdy dziecko się moczy?

Starszy niż rok
Nocne moczenie się (mimowolne oddawanie moczu podczas snu) dotyka nawet kilkunastu procent dzieci w młodszym wieku szkolnym.
 

Zazwyczaj spowodowane jest stanem psychicznym dziecka, jego sytuacją rodzinną czy problemami z rówieśnikami.Zwykle rodzice chorych dzieci czekają aż problem sam minie. Nie mają nawet zamiaru iść do lekarza. Najnowsze wyniki badań przedstawiają, że w absolutnej większości przypadków problem ma podłoże fizjologiczne.

Czytaj więcej o nietrzymaniu moczu

Moczenie nocne jest bezwiednym oddawaniem moczu w nocy przez dziecko, które opanowało już wypróżnianie do toalety i ukończyło 5 rok życia. Dolegliwością tą dotkniętych jest ok. 50 mln dzieci na świecie, w tym: 16% sześciolatków, 11% siedmiolatków, 3% nastolatków.

Według nefrologów dziecięcych, moczenie nocne może ustąpić wraz z wiekiem, lecz nie oznacza to, że nie należy się nim przejmować. Powszechnie przyjmuje się, że przyczyną jest stan psychiczny lub sytuacja społeczna dziecka, niestety tylko w 5% przypadków jak wynika z najnowszych badań. Głównym powodem mimowolnego oddawania moczu w nocy jest zaburzona fizjologia.

Powody moczenia się dzieci

Wśród powodów specjaliści wymieniają między innymi:

Zaparcia – powodujące także inne kłopoty z układem pokarmowym i zdrowiem dziecka.

• Niska produkcja wazopresyny – hormonu, który warunkuje produkcję moczu w nocy.

• Poważne wady rozwojowe układu moczowo–płciowego – w niektórych przypadkach wymagające interwencji chirurgicznej.

Czytaj też: Moczenie nocne

Uwaga! powikłania mogą okazać się poważne. Nieleczone moczenie nocne może w ostateczności doprowadzić do zaburzeń w pracy nerek, do ich niewydolności i konieczności dializ. Jeśli nawet uniknie się powikłań to zawsze pozostaje problem społeczny. Moczące się dzieci w nocy wstydzą się swojej dolegliwości, więc nie wyjeżdżają na obozy, kolonie, nie nocują u rówieśników. Zostają przez to wykluczone z grupy, co nie pozostaje bez wpływu na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

Zobacz też: Spodziectwo

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA