Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Czy można żyć nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś tłumaczymy, co się dzieje w naszym mózgu podczas snu.
Mózg leżący w łóżku
Źródło: 123RF

Spis treści

Sen jest wieloetapowym procesem, który złożony jest z kilku podstawowych faz. Większość z nas słyszała określenia REM i NREM, są to nic innego jak skróty angielskich nazw określających fazy snu (REM – rapid eye movement – szybkie ruchy gałek ocznych, NREM – non rapid eye movement – sen o wolnych ruchach gałek ocznych).

Fazy snu

Gdy układamy się do snu, powoli wchodzimy w stan swoistego letargu, stopniowo tracimy percepcję otaczających nas bodźców, coraz głębiej zasypiamy. Tą pierwszą fazą snu jest NREM, a więc sen z powolnym ruchem gałek ocznych. Faza ta trwa między 70 a 100 minut i charakteryzuje się występowaniem wolnych fal mózgowych w zapisie EEG. Po fazie NREM pojawia się faza REM, trwająca około 15 minut i wydłużająca się w miarę długości snu. W fazie REM pojawiają się marzenia senne (sny), a mięśnie są całkowicie rozluźnione.

Cykl taki u dorosłego człowieka powtarza się cztero-, pięciokrotnie w czasie jednej nocy. Za pomocą rejestratora EEG można zaobserwować całkowicie odmienną aktywność mózgu w porównaniu ze stanem czuwania. Rejestrując sen w zapisach EEG, zauważono, że część obszarów mózgu wykazuje zdecydowanie większą aktywność właśnie w czasie snu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!