Co to jest biorównoważność i biodostępność?

Starszy niż rok
Biorównoważność definiuje się jako brak znaczących różnic w stężeniu i dostępności biologicznej substancji aktywnej po podaniu pacjentowi leków w tej samej dawce i postaci w tych samych warunkach.

Spis treści

Dostępność biologiczna (biodostępność) oznacza szybkość i stopień wchłaniania substancji leczniczej z danej postaci leku (np. tabletki) do krążenia ogólnego. Dostępność biologiczną charakteryzują trzy parametry: dawka wchłonięta do organizmu, wartość maksymalna stężenia i czas, po którym to stężenie zostaje osiągnięte.

Dostępność biologiczną określa się dla leków podawanych:

  • doustnie (tabletki, kapsułki, roztwory),
  • doodbytniczo (czopki, roztwory),
  • przezskórnie (roztwory, plastry transdermalne, żele, maści).

Biodostępność leku w przypadku podania dożylnego wynosi 100%. Gdy droga podania jest pozanaczyniowa (np. doustna), wartość ta zawsze jest niższa. Różnice te powstają m.in. na skutek niecałkowitego wchłaniania leku z przewodu pokarmowego (a także błon śluzowych czy skóry) oraz z efektu tzw. pierwszego przejścia przez wątrobę, gdzie pod wpływem enzymów następuje metabolizm leku. Im jest on szybszy, tym mniejsza jego biodostępność.

Zobacz: Biodostępność składników odżywczych

Badaniabiorównoważności" class="art__hash-separator">

Badania biorównoważności

Badania biorównoważności są wymagane w przypadku rejestracji i dopuszczania do obrotu m.in. leków generycznych (zamienników) i polegają na porównaniu dostępności biologicznej substancji czynnej leku oryginalnego (innowacyjnego) z lekiem generycznym. Leki są biorównoważne, jeżeli ich dostępność biologiczna po podaniu tej samej dawki jest na tyle zbliżona, że ich działanie terapeutyczne oraz bezpieczeństwo lekowe będzie zasadniczo podobne.

Badania biorównoważności wykonuje się na osobach zdrowych - wtedy wszystkie mechanizmy w transporcie substancji są prawidłowe, a niezbędne enzymy metabolizujące są obecne.

Badanie to musi posiadać maksymalną czułość w wykrywaniu wszystkich różnic we wchłanianiu substancji czynnej do krwiobiegu, co oznacza również konieczność potwierdzenia, czy substancje pomocnicze użyte do formulacji (danej postaci) leku nie utrudniają tego wchłaniania. Gdy różnice te (wkalkulowany jest w to również błąd pomiaru i różnice osobnicze) nie przekraczają 20%, wtedy porównywane leki określa się jako biorównoważne, a generyk może zostać zarejestrowany i dopuszczony do obrotu.

Czy wiesz, że: Zarówno leki innowacyjne, jak i generyczne są potrzebne

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki masz stosunek do wegetarianizmu?

  To działanie moralne, dla dobra zwierząt

  Jest to zdrowsze dla organizmu

  Jest to niezdrowe dla organizmu

  Nie mam zdania

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA