Co to jest cellulit?

Cellulit (lipodystrofia) jest utrapieniem i źródłem frustracji wielu kobiet. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci postrzegany był jako defekt kosmetyczno- estetyczny. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. Przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%. Podsumowując: cellulit może dotyczyć około 80-90% kobiet. Cellulit najczęściej umiejscawia się w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej na karku czy przedramionach.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że na obraz charakterystycznej „skórki pomarańczowej” składa się szereg poważnych zaburzeń. Sprzyja mu wiele czynników takich jak: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, częste picie alkoholu, wysokokaloryczna dieta uboga w warzywa i owoce czy siedzący tryb życia.

Estrogeny przeciwko nam?

Największe bez wątpienia znaczenie w procesie tworzenia się cellulitu u kobiet mają estrogeny. Poziom estrogenów szczególnie rośnie po 25 roku życia. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii. Hormony powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zmniejszenie napięcia żył.

Skutkiem tego wzrasta przepuszczalność naczyń i powstaje miejscowy obrzęk. Obrzęk uciska otaczające komórki, szczególnie komórki tłuszczowe, które zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Konsekwencją tych zaburzeń jest powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych w organizmie. Następnie powstają miejscowe zmiany zapalne, które powodują zwłóknienie tkanki łącznej. Zwłóknienia tworzą nierówną powietrznię skóry, charakterystyczną dla cellulitu.

Zobacz: Czy cellulit to jedynie kwestia estetyczna?

Cellulitowi często towarzyszą choroby metaboliczne, hormonalne, choroby układu krążenia, choroby ginekologiczne, choroby nefrologiczne czy choroby żołądka i jelit.

Postacie cellulitu

Wyróżnia się trzy postacie cellulitu. Pierwsza to postać twarda, która najczęściej występuje u młodych kobiet. Często aktywnych fizycznie i nawet szczupłych. Początkowo cellulit jest mało widoczny, nierzadko występuje wraz z rozstępami. Po uchwyceniu fałdu skórnego wyczuwa się płaskie ułożenie zmian. Nieleczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną postać zwaną wiotką.

Rozpoznanie cellulitu szczególnie w początkowych fazach nie jest łatwe. Najczęściej występuje u kobiet po 40 roku życia. Skóra i mięśnie w postaci wiotkiej charakteryzują się zmniejszonym napięciem i nadmierną wiotkością.

Zauważalne są zmiany relacji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową, a powiększającą się tkanką tłuszczową. Postać wiotką cellitu jest zauważalna w pozycji stojącej jak i siedzącej. Nie wymaga ściskania skóry. Najcięższą postacią cellulitu jest postać obrzękowa wymagająca konsultacji z lekarzem dermatologiem. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień.

Na szczęście w dzisiejszych czasach można z cellulitem walczyć na wiele sposobów. Potrzebna jest jedynie wytrwałość, bo w tym przypadku na efekty trzeba trochę poczekać.

Czytaj też: Co jeść, żeby pozbyć się cellulitu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA