Co to jest sen?

Starszy niż rok
Czy można żyć nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu artykułów próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś odpowiadamy na pytanie: co to jest sen?
 

Sen – najprościej ujmując – to wyłączenie na określony czas naszego mózgu, takie zgaszenie światła w pokoju. W rzeczywistości to dość skomplikowany proces, który jest niezbędny do tego, aby nasz organizm mógł żyć, prawidłowo się rozwijać i regenerować.

Sen w nauce

Nie wszystkie fakty dotyczące snu są wyjaśnione przez naukę i mimo niezliczonych badań, których tematyką jest właśnie sen, nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nauka mówi, że sen to cyklicznie pojawiający się stan czynnościowy naszego umysłu, w którym dochodzi do czasowego wyłączenia świadomości oraz bezruchu.

Co oznacza „cykliczność” w tym kontekście? W odniesieniu do człowieka wygląda to różnie, w zależności od wieku: noworodki i niemowlęta śpią długo, ale w kilku „porcjach”, dorośli śpią na ogół raz na dobę odpowiednią liczbę godzin.

Wyłączenie świadomości polega na tym, że organizm nie odbiera dochodzących do niego z zewnątrz bodźców (słuchowych, wzrokowych, czuciowych itd.), jednak cechą prawidłowego snu jest również to, że bodziec o dużym natężeniu przerywa sen (w odróżnieniu od śpiączki, w czasie której nawet bardzo nasilone bodźce nie przerywają „snu”).

Bezruch wynika z „wyłączenia” kory ruchowej płatów czołowych.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA