Nowy sklep

już ON-LINE

Co trzeba wiedzieć o epilepsji?

Epilepsja to jedno z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego. U zdrowych ludzi sygnały nerwowe wysyłane przez mózg do mięśni są uporządkowane. U chorego na padaczkę natomiast do nadmiernych wyładowań nerwowych dochodzi nieprawidłowo i spontanicznie. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej chorobie.

Spis treści

Formy padaczka,37500.html">padaczki są bardzo zróżnicowane. Tzw. napad duży charakteryzuje się kilkoma fazami - utratą przytomności, silnym napięciem wszystkich mięśni i wydaniem głośnego krzyku, zatrzymaniem oddechu, zsinieniem skóry, następnie drgawkami, po których ustaniu pojawia się dłuższa bądź krótsza śpiączka (uspokojenie ciała, brak reakcji na bodźce).

Napady bywają także częściowe. Chory nie traci przytomności, a w zależności od objętego napadem obszaru mózgu, pojawiają się zaburzenia intelektualne (wrażenie, że coś się powtarza lub jest zupełnie nowe), psychoruchowe (np. automatyczne wykonywanie odruchowych czynności - typu żucie, odpinanie i zapinanie guzików, szukanie czegoś w kieszeniach), zaburzenia widzenia, słuchu, orientacji przestrzennej.

Czytaj też: Padaczka – dużo obaw, mało wiedzy

Kiedy choroba się ujawnia?

Może to nastąpić w każdym wieku, jednak najczęściej epilepsja daje o sobie znać do pierwszego roku życia. W drugiej kolejności grupą najczęściej chorującą są osoby po 65. roku życia.

 

Skąd się bierze epilepsja?

Przyczyn jest bardzo dużo. Jako pierwsze wymienić należy te, które pojawiają się już w życiu płodowym, jak uszkodzenia mózgu powstałe w wyniku wad układu nerwowego, nieprawidłowego stylu życia matki (alkohol, narkotyki), także infekcji wewnątrzłonowych czy przebywanych w trakcie ciąży chorób.

U dorosłych epilepsja może być konsekwencją zapalenia opon mózgowych, urazów głowy, guzów, nowotworów z przerzutami do mózgu czy chorób uwarunkowanych genetycznie (np. zaburzeń metabolicznych).

Reklama

Co wyzwala napady?

W padaczcie fotogennej czynnikiem wywołującym napad może być bodziec świetlny (z komputera, telewizora - zwłaszcza przy włączaniu w ciemnym pokoju; światła na dyskotece). W innych rodzajach choroby mogą to być także: brak snu, śmiech, napięcie emocjonalne, zmiany hormonalne (stąd napady częste podczas menstruacji), hałas, prowadzenie nieregularnego trybu życia i wiele innych.

Reklama

Jakie mity krążą o chorobie?

Czasem słyszy się, że padaczka jest nieuleczalną chorobą psychiczną na całe życie. Zwykle kojarzymy ją też wyłącznie z napadami drgawek i utratą przytomności. Tymczasem wcale nie musi tak być. Epilepsja jest chorobą neurologiczną, bywa, że jej napad objawia się tylko chwilową utratą świadomości bez drgawek i odwrotnie. Leczenie tej choroby jest skuteczne - u 70% chorych objawy ustają.

Czytaj też: Pierwsza pomoc w przypadku ataku padaczki i drgawek

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)