Co trzeba wiedzieć o trybie i czasie użytkowania soczewek

Mimo iż stosownie soczewek jest dość proste, warto wcześniej dowiedzieć się, jak powinny być one noszone i jaki jest ich prawidłowy czas użytkowania. Od tego bowiem zależy nasze zdrowie.

Spis treści

  • Soczewki noszone w trybie dziennym:

- czyli takie, które zakłada się rano, nosi przez cały dzień i zdejmuje przed pójściem spać; umieszcza się je w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do pielęgnacji soczewek. Po upływie określonego czasu wyrzuca się je i zastępuje nową parą.

  • Soczewki noszone w trybie kilkudniowym:

- są to tzw. soczewki elastyczne, czyli noszone kilka dni z rzędu, bez zdejmowania na noc przez określony czas (najczęściej do tygodnia).

Soczewki noszone w trybie ciągłym:

- są to tzw. soczewki Night & Day, przeznaczone do użytkowania bez przerwy przez okres do 30 dni i nocy, co niemal całkowicie pozwala zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku i przez niektórych uważane jest za alternatywę dla laserowej korekcji wzroku.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych zależy od ich trwałości. Proces zużywania się soczewek rozpoczyna się w chwili wyjęcia nowych soczewek ze sterylnego opakowania (blistra). „Starzenie” się soczewek związane jest przede wszystkim z odkładaniem się na ich powierzchni różnych osadów, zwłaszcza białkowych. Skutkuje to pogorszeniem komfortu użytkowania, jakości widzenia oraz zwiększa ilość powikłań związanych z noszeniem soczewek.

Soczewki konwencjonalne – roczne:

- czyli takie, których czas przydatności do użycia może wynosić nawet rok (choć często zachodzi konieczność ich wcześniejszej wymiany). Początkowo wszystkie soczewki były soczewkami rocznymi lub nawet dwuletnimi, z czasem jednak zaczęto wprowadzać soczewki systematycznej wymiany, które zmniejszają ryzyko infekcji oka czy innych powikłań. Soczewki roczne wymagają bardzo dokładnej i regularnej pielęgnacji z użyciem specjalnie dobranych płynów.

Ich długi czas przydatności do użycia zwiększa ryzyko odkładania się na nich osadów białkowych i związanych z tym konsekwencji. Zaniedbane soczewki roczne stanowią zagrożenie dla oka i wymagają wcześniejszej wymiany. Ze względu jednak na długi czas użytkowania, soczewki konwencjonalne są dość ekonomiczne, polecane są więc osobom, dla których główną rolę ogrywają względy finansowe. Długi okres przydatności sprawdza się też w przypadku soczewek wykonywanych na indywidualne zamówienie. Soczewki roczne nie powinny być stosowane przez osoby z szybko postępującą wadą wzroku. Wada może się pogłębić, zanim wyczerpie się data przydatności soczewek, co obniży jakość widzenia i będzie niosło konieczność wymiany soczewek na nowe, odpowiednio dobrane.

  • Soczewki częstej wymiany (np. dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne itd.):

- czyli takie, które zachowują swoje właściwości przez dwa tygodnie, miesiąc bądź kwartał. Wymagają oczywiście odpowiedniej higieny użytkowania oraz pielęgnacji i czyszczenia z użyciem specjalnych płynów. Zapobiega to odkładaniu się osadów białkowych i odkaża soczewki, zmniejszając ryzyko infekcji oczu i innych powikłań. Polecane są osobom, które z jednej strony cenią wygodę i bezpieczeństwo użytkowania soczewek, z drugiej jednak biorą też pod uwagę względy ekonomiczne, gdyż soczewki systematycznej wymiany są tańsze od soczewek jednodniowych.

Soczewki jednodniowe:

- czyli takie, które rano wyjmuje się ze sterylnego opakowania, a wieczorem po prostu wyrzuca do kosza, by następnego ranka założyć nową, świeżą parę. Soczewki kontaktowe jednodniowe są najwygodniejszym, najbardziej komfortowym i najzdrowszym dla oczu rozwiązaniem. Nie wymagają pielęgnacji ani czyszczenia, a więc też zakupu płynów do soczewek. Poza tym niemalże całkowicie minimalizują ryzyko wystąpienia infekcji oka. Niewątpliwą zaletą soczewek jednodniowych jest wyeliminowanie problemu osadzania się na nich osadów białkowych i związanego z tym dyskomfortu, pogorszenia jakości widzenia i występowania reakcji uczuleniowych. Cena soczewek jednodniowych jest w porównaniu do innych rodzajów soczewek dość wysoka. Niemniej jednak dla osób, dla których najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo użytkowania, soczewki jednodniowe stanowią najlepszy wybór.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij