Nowy sklep

już ON-LINE

Co w domu wywołuje alergię?

Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest alergia. Czasem pojawia się już w dzieciństwie, a czasem w dorosłym życiu. Przyczyn alergii może być wiele – sprawdź, które z nich dotyczą Twojego domu.
 

1. Kurz

Jedną z najczęściej występujących alergii jest kurz, gromadzący się w zakamarkach domu. Jest on zbieraniną wszelkich resztek, takich jak ludzki oraz zwierzęcy naskórek, sierść, włosy, drobiny sztucznych materiałów i substancji, które są silnymi alergenami. Stąd też tak ważne jest utrzymywanie czystości i regularne porządki. Pierwsze objawy uczulenia na kurz przypominają nieco przeziębienie, dlatego początkowa diagnoza może okazać się mylna.

Czytaj też: Sposób na uniknięcie alergii?

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

2. Domowe rośliny

Uczulenia często wywoływane są również przez rośliny doniczkowe. Wiele z nich pyli podobnie jak rośliny rosnące na zewnątrz, doprowadzając do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak łzawienie, kichanie, nieżyt nosa czy zaczerwienienie skóry. Dlatego lepiej wybierać rośliny niepylące lub ograniczyć ich liczbę. Kwiaty doniczkowe sprzyjają również rozwijaniu się pleśni w zbyt wilgotnej glebie oraz osadzaniu się kurzu na liściach.

Czytaj też: Czy rośliny w Twoim domu są trujące?

3. Psia sierść

Alergenem, który uczula równie często, jest psia sierść. A dokładniej znajdujące się na niej substancje – resztki śliny, moczu czy złuszczonego naskórka. Osoby uczulone odczuwają dolegliwości w postaci kataru, zaczerwienienia oczu lub duszności. By uchronić się przed wystąpieniem alergii, należy często prać pościel i myć wszelkie obicia, na których przesiadują zwierzęta. Dobrze też, by nie przebywały w takich miejscach, jak sypialnia czy pokoje dzienne.

4. Uczulenie na kota

W przeciwieństwie do psa, uczulającym alergenem jest wytwarzana przez kocie gruczoły łojowe substancja, która z łatwością się rozprzestrzenia. Stąd też zwierzę nie musi znajdować się w pomieszczeniu, by wywołać reakcję alergiczną – substancja osadza się na ubraniu lub skórze i przenosi się wraz z człowiekiem. Dlatego należy dokładnie czyścić ubranie po kontaktach z kotem, nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się alergenu.

5. Pleśń

Alergii sprzyja również pleśń, która rozwija się w wilgotnych i ciepłych miejscach. Może pojawić się na ścianie w kuchni lub łazience. Jest niebezpieczna dla naszego układu oddechowego, ponieważ produkuje toksyczne substancje, które z łatwością przedostają się do naszego organizmu. By nie doprowadzić do rozwoju pleśni, należy zawsze wietrzyć łazienkę oraz kuchnię, kontrolować wilgotność powietrza, a także stosować specjalne środki dezynfekujące.

6. Roztocze

Za alergiczne reakcje odpowiedzialne jest również roztocze. Odchody tych niewidocznych gołym okiem pajęczaków gromadzą się w kurzu i wykazują wysokie stężenie alergenów. Na dodatek owady te bardzo szybko się rozmnażają, wybierając sobie ustronne miejsca do bytowania. Dlatego należy czyścić wszelkie zakamarki, w tym zasłony, kaloryfery i dywany – to ulubione miejsca roztoczy.

7. Karaluchy

Mniej znanym, ale równie groźnym czynnikiem wywołującym nie tylko alergię, ale również astmę, jest obecność karaluchów. Ich odchody, części ciała oraz składane w zakamarkach domu jaja to silne alergeny, które przenoszone są po domu wraz z kurzem oraz odchodami roztoczy. Należy sprawdzić wszelkie ciemne, ciepłe miejsca, ponieważ w takich zakamarkach lubią gnieździć się karaluchy.

Czytaj też: Jak dbać o dom, aby być zdrowym?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)